Hlavní obsah
Kamion, ve kterém se schovávala čtveřice migrantů. Foto: Policie ČR

Řidič kamionu hlídal v Sušici migranty s nožem v ruce

Čtyři dny cestoval Stanislav Básl s nákladem rýže z Řecka do České republiky. Když minulý pátek dorazil 49letý řidič kamionu do skladu v západočeské Sušici a začal vykládat zboží, nestačil se divit. Za obřími pytli byli schovaní čtyři černí pasažéři, zřejmě uprchlíci z Afghánistánu. Jak se tam dostali, šofér vůbec netuší. Cizinci tvrdí, že na korbu tajně vlezli v Srbsku.

Kamion, ve kterém se schovávala čtveřice migrantů. Foto: Policie ČR
Řidič kamionu hlídal v Sušici migranty s nožem v ruce

„Když jsem začal shrnovat plachtu, tak na mě najednou vykoukl chlapík s tmavší pletí. Lekl jsem se a první, co mně blesklo hlavou, bylo, jestli to není terorista. Začal jsem na něho řvát, co tam dělá. Vzápětí vylezl druhý, to už jsem na nic nečekal a běžel do kabiny pro nůž, kdyby mě chtěli napadnout, abych se mohl bránit,“ líčil řidič nevšední zážitek.

To už tušil, že jde o migranty. „Za chvilku vykoukli ještě dva. V jedné ruce jsem držel nůž a druhou gestikuloval, aby zůstali na korbě. Tam jsem je držel v šachu a mezitím skladník volal na tísňovou linku,“ pokračoval Básl.

Na nic jsem nečekal a běžel do kabiny pro nůž, kdyby mě chtěli napadnout

Jediné, co se od cizinců do příjezdu policie dozvěděl, bylo, že jsou z Afghánistánu a do auta vlezli někde v Srbsku. Ukázali řidiči, že se do nákladového prostoru dostali dveřmi návěsu.

Prošli i kontrolou termokamerou

„Později jsem zjistil, že lanko bylo prostrčené skrz díry v klice dveří obráceně, než jak ho tam dávám já,“ uvedl šofér.

Podle svých slov měl v Srbsku jednu odpočinkovou pauzu. „Stál jsem na parkovišti u benzinové pumpy v blízkosti Bělehradu a asi na hodinu si v kabině zdříml. Připadá mi to ale divné, že by mi někdo cpal migranty do auta na tak frekventovaném místě,“ přemítal nahlas řidič.

Dva ze čtyř zadržených migrantů v Sušici.

Foto: Policie ČR

Další více než patnáctihodinová zastávka ho čekala na srbsko-maďarských hranicích. „Tam jsou mraky běženců. Snaží se přesvědčit řidiče, aby je naložili,“ popsal Básl situaci. Sám během postávání v koloně auto několikrát obešel a prohlédl, jestli se někdo neschoval třeba mezi nápravy. Propašovat uprchlíky přes hranici je podle jeho slov ale v podstatě nemožné.

„Po příjezdu k odbavení na maďarskou stranu kamion nejprve prohlédne policista a pak ještě projíždíte kontrolní branou s termokamerou. Dokonce jsem stál v budce u kontrolora a snímek auta viděl. Detektor zaznamenal teplé pneumatiky, tyče náhonu, ale také celé vaky s rýží, jak byly ještě vyhřáté z Řecka. Zřejmě tak migranti splynuli s nákladem. Jiné rozumné vysvětlení nemám,“ uzavřel řidič.

Podle policejní mluvčí Martiny Korandové šlo o čtyři muže. „Tři tvrdili, že jsou mladiství,“ upřesnila. Policie proto přivolala Orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Okresní soud pak rozhodl o jejich umístění v zařízení pro děti-cizince v Praze. Čtvrtý muž je nyní v zařízení pro zajištění cizinců v Balkové. „Policie bude zjišťovat, zda není v EU veden jako žadatel o azyl. Podle pravidel dublinského systému by pak bylo možné jeho navrácení do státu, v němž o azyl žádá,“ doplnila Korandová.

Majitel firmy, který si rýži objednal, Právu řekl, že si migranti nestěžovali na žádné zdravotní komplikace. „Byli spíš vystrašení,“ uvedl podnikatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků