Hlavní obsah
Archivní snímek z července 2013, vlevo Petr Ryžák, vpravo další z odsouzených Michal Kerner. Foto: Radek Petrášek, ČTK

Rekordní propracovanou výrobu drog soud potrestal až 15 lety vězení

Tresty od tří do 15 let vězení uložil v pátek Krajský soud v Liberci šesti členům skupiny, která měla podle obžaloby vyrobit přes 30 kilogramů pervitinu. Podle soudu se podařilo prokázat výrobu zhruba 15 kilogramů, jejím prodejem si mohla skupina vydělat až 15 miliónů korun. Nejpřísnější trest dostal šéf gangu, čtyřiačtyřicetiletý Petr Ryžák, který k soudu nepřišel.

Archivní snímek z července 2013, vlevo Petr Ryžák, vpravo další z odsouzených Michal Kerner. Foto: Radek Petrášek, ČTK
Rekordní propracovanou výrobu drog soud potrestal až 15 lety vězení

Rozsudek není pravomocný, někteří obžalovaní se na místě odvolali a ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle kriminalistů, kteří skupinu v roce 2012 zadrželi, jde o největší podobný případ v Libereckém kraji a patří i k největším v Česku. Skupina měla přesně danou hierarchii, kterou pomohl rozkrýt jeden z jejích členů, František Hippmann. Díky své spolupráci získal status spolupracujícího obviněného a mírnější trest, soud mu uložil úhrnný trest pět let.

Státní zástupkyni Petře Žílové se přesto tento verdikt nelíbí, neboť ještě s menším trestem vyvázli Jakub Jon a Nikola Müllerová, kteří dostali tři, respektive 3,5 roku. "Hippmann významně pomáhal při objasňování trestné činnosti a jeho trest je přísnější než u těchto dvou," konstatovala.

Soudce Martin Omelka uvedl, že bez spolupráce s policií by trest pro Hippmanna byl více než dvojnásobný.

Spolupracoval s protidrogovou centrálou 

Skupinu řídil Ryžák, ostatní buď nakupovali a dováželi léky s pseudoefedrinem z Polska, nebo z nich na různých místech v Liberci, Jablonci nebo Hrádku nad Nisou vyráběli pervitin. Müllerová byla kurýr a dovozce tablet, Jon vypomáhal při vaření a prodeji. Pervitin vařili Michal Kerner a Michal Kulhavý, kteří si odpykávají tresty za jiné drogové delikty. Oběma je soud zrušil a vyměřil nový souhrnný trest 13 let.

Ryžák svoji obhajobu postavil na tom, že byl spolupracovníkem Národní protidrogové centrály (NPC). Tvrdil, že chtěl pomáhat při rozkrývání obchodů s drogami a pervitin vyráběl na pokyn plukovníka NPC, aby snadněji pronikl mezi výrobce a prodejce drog.

Plukovník NPC už dříve před soudem potvrdil, že s nimi Ryžák spolupracoval. Zároveň ale odmítl, že by věděl o Ryžákových obchodech s drogami. K verzi Ryžáka se nepřiklonil ani soudní senát. Podle Omelky důkazy svědčí o tom, že Ryžák prodával drogy z vlastní vůle a ne na pokyn policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků