Hlavní obsah
Rudolf Langer u olomouckého krajského soudu Foto: Petr Marek, Právo

Recidivista, který pobodal spolubydlícího, vyfasoval 17 let

Na 17 let za mříže poslal ve středu senát olomoucké pobočky Krajského soudu (KS) v Ostravě Rudolfa Langera (67) za pokus vraždy svého spolubydlícího (59) z ubytovny v Zábřehu na Šumpersku. Agresor tak vyfasoval už čtrnáctý trest. V roce 1994 byl odsouzen za vraždu na 13,5 roku. Z vězení se vrátil v roce 2006.

Rudolf Langer u olomouckého krajského soudu Foto: Petr Marek, Právo
Recidivista, který pobodal spolubydlícího, vyfasoval 17 let

„Obžalovaný neměl žádnou polehčující okolnost. Neprojevil ani lítost. Naopak, když událost líčil, byl značně otrlý. Navíc má za sebou bohatou kriminální minulost, kromě vraždy například i loupež. Za takové situace je 17 roků v zákonné sazbě od 15 do 20 let zcela odpovídajících,“ vysvětlil předseda senátu Aleš Vašků.

Vše se odehrálo letos 17. dubna v prostorách ubytovny Jamajka. Langer tam spolubydlícího napadl kuchyňským nožem. Zaútočil na něj v pokoji, který spolu obývali, a když před ním napadený začal utíkat, pronásledoval ho, přičemž v běsnění mu zabránili až další ubytovaní.

„Poškozenému zasadil několik bodnořezných ran, mimo jiné do čela a krku. Zranění, která utrpěl, ho bezprostředně ohrožovala na životě,“ uvedla žalobkyně.

Spolubydlící ho prý napadl

Langer konflikt přiznal, odmítl však, že by chtěl vraždit, či spolubydlícímu, s nímž na pokoji žil zhruba osm měsíců, jakkoliv ublížit.

„Začalo to ráno, když zjistil, že mu utekla družka. Říkal, že ji zabije. Já mu domlouval a přesvědčil ho, ať takovou blbost nedělá. Pak jsme začali pít a víc si nevybavuji. Měl jsem okno. Zřejmě ale na mě zaútočil a já se jen bránil. Za to, že se při tom trochu pořezal, já nemůžu. A z čeho usuzuji, že mě napadl? Když byl opilý, dělal to v poslední době často, tak každý druhý den. Navíc jsem ve spisu viděl fotky, na kterých mám oteklé ucho. Je jasné, že mě musel praštit. Já proti němu nic neměl a nikdy jsem mu nevyhrožoval. Jak říkám, pokud nepil, byl normální. Mojí chybou bylo, že jsem od něj z pokoje neodešel. V opačném případě by se nic nestalo,“ vypověděl u KS Langer.

Jeho argumenty ale soud neakceptoval. „Nějakou sebeobranu důkazy jednoznačně vyloučily. Vůbec nepřicházela v úvahu,“ řekl soudce Vašků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků