Hlavní obsah
David Rath žaloval vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Foto: koláž Novinky.cz s Právo

Rath neuspěl u Nejvyššího soudu, Bradáčová se omlouvat nemusí

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který se marně domáhal omluvy od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Dotkly se jej výroky o obstrukci pronesené v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pražské soudy v minulosti žalobu zamítly, výsledek dovolacího řízení je patrný z justiční databáze InfoSoud.

David Rath žaloval vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Foto: koláž Novinky.cz s Právo
Rath neuspěl u Nejvyššího soudu, Bradáčová se omlouvat nemusí

Odůvodnění zatím soud nezveřejnil, rozhodnutí nechtěl komentovat ani mluvčí NS Petr Tomíček kvůli nejistotě, zda je doručeno účastníkům řízení.

Bradáčová loni v lednu v televizní debatě označila Rathův občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v korupční kauze kolem bývalého hejtmana. Rath se domáhal toho, aby se Bradáčová omluvila jemu i všem, které měla svým vyjádřením uvést v omyl.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v červnu rozhodl, že výrok o obstrukci nebyl skutkovým tvrzením, ale pouze hodnotícím postojem. Soud tehdy také zmínil, že jako veřejná osoba má Rath snížené právo na ochranu osobnosti. Rathova právnička kritizovala formální i obsahové nedostatky rozhodnutí obvodního soudu.

Odsouzen na 8,5 roku

Odvolací Městský soud v Praze přidal ovšem jen další argument ve prospěch Bradáčové – nevystupovala jako soukromá osoba, vyjadřovala se v rámci své funkce. „Jednoznačně a evidentně měly být výroky přičteny státu, respektive vrchnímu státnímu zastupitelství,” řekl loni předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Se státním zástupcem Jirátem, který dozoruje jeho trestní stíhání, vede Rath spor kvůli žalobcovu vyjádření pro média, že Rath někde ukrývá stovky miliónů korun. Bradáčová v České televizi vysvětlovala, že právě proto Jiráta nepožádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu. Nechtěla vytvářet další prostor pro zpochybňování Jirátovy práce.

Lékař a někdejší poslanec a hejtman Rath byl loni nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení, státu mělo navíc propadnout zhruba 20 miliónů korun z Rathova majetku. Rozsudek zrušil pražský vrchní soud kvůli výhradám k odposlechům. Ministr spravedlnosti následně podal stížnost pro porušení zákona a NS konstatoval, že odposlechy jsou jako důkaz použitelné. Znovu bude rozhodovat Krajský soud v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků