Hlavní obsah
Pod ocasem túčka Tu 154M Foto: Vratislav Konečný

První případ sterilizace Romky míří k soudu

První českou Romkou, která se bude soudit s nemocnicí kvůli sterilizaci bez předchozího souhlasu, je Helena Ferenčíková z Ostravy-Vítkovic. Její právní zástupkyně Michaela Tomisová v úterý potvrdila Právu, že nejspíš už v pondělí odešle k ostravskému krajskému soudu žalobu na Vítkovickou nemocnici Blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě.

Pod ocasem túčka Tu 154M Foto: Vratislav Konečný
První případ sterilizace Romky míří k soudu

Dvaadvacetiletá matka dvou malých chlapců bude formou žaloby na ochranu osobnosti žádat po nemocnici odškodné více než půl miliónu korun. Lékaři pacientku podle Tomisové o sterilizaci náležitě neinformovali. Mluvčí nemocnice Eva Kijonková případ již několikrát komentovala.

"Znovu opakuji, že k zásahu nedošlo bez vědomí paní Ferenčíkové. O všem byla poučena a v dokumentech je její podpis, kterým se sterilizací souhlasí," řekla mluvčí. Právní zástupkyně Romky je však přesvědčena, že u soudu uspěje.

"Ne každý podpis lze považovat za platný souhlas s tak závažným lékařským úkonem. V případě sterilizace, která má dalekosáhlé důsledky, by měla být pacientka poučena o všech rizicích včetně zdravotních následků, jako jsou nevolnosti, deprese či ztráta libida. Podpis mé klientky pod porodopis, ve kterém je souhlas se sterilizací vyťukán na psacím stroji, si nemocnice vyžádala o půl páté ráno, jen několik minut před porodem a o žádném poučení tam není ani zmínka," tvrdí advokátka.

Nemocnice se žaloby nebojí

"Nemáme nic proti tomu, aby ten případ posoudili odborníci. Lékařka, která ten zákrok prováděla, je hluboce věřící a těžko ji obviňovat z toho, že chtěla rodičku poškodit," dodala mluvčí nemocnice. Kvůli údajně nezákonným sterilizacím se na Tomisovou dosud obrátily zhruba tři desítky převáně romských žen z Ostravska a také ze severních Čech.

Pacientek, které si na sterilizaci provedenou bez jejich vědomí stěžují, je v České republice asi šest desítek. V Ostravě dokonce před několika týdny založily svůj spolek a pravidelně se scházejí.

"Velká část z nich by si přitom přála další dítě, některé z nich se o to již velmi zoufale snaží, a to samozřejmě stojí peníze. Samotná paní Ferenčíková má dva chlapce a chtěla by ještě holčičku. Šance, že ještě někdy díky další léčbě porodí dítě, je přitom u těchto žen zhruba padesátiprocentní," dodala Tomisová.

Zatím není jasné, zda budou na české nemocnice podávat žaloby i další ženy. "Jejich materiály v uplynulých měsících zkoumalo ministerstvo zdravotnictví, nyní se vrcejí zpět do nemocnic. Spolu s klientkami se na ně půjdu podívat a pak se rozhodneme, jak dál," řekla Právu Tominová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků