Hlavní obsah
Obžalovaný Ivan Drnek na archivním snímku, tentokrát se k soudu nedostavil. Foto: Karel Otcovský, Právo

Případ sexuálního obtěžování lékařem je před soudem

Deset let starý případ lékaře Ivana Drnka obžalovaného ze sexuálního zneužívání devíti mladých pacientek začal v pátek již potřetí projednávat litoměřický okresní soud. Bývalý lékař dětského oddělení litoměřické nemocnice by v roce 2007 odsouzen ke 2,5 letům vězení, před třemi lety byl ale naopak zproštěn obžaloby v plném rozsahu.

Obžalovaný Ivan Drnek na archivním snímku, tentokrát se k soudu nedostavil. Foto: Karel Otcovský, Právo
Případ sexuálního obtěžování lékařem je před soudem

Jednání se na žádost obžalovaného konalo bez jeho přítomnosti, zastupoval ho obhájce Tomáš Sokol. Soudkyně Alexandra Šetková zrekapitulovala dosavadní vývoj kauzy, která se již podruhé vrátila z krajského soudu k soudu prvního stupně do Litoměřic.

Lékař měl podle obžaloby v letech 2004 a 2005 obtěžovat devět hospitalizovaných dívek, přičemž třem z nich nebylo tehdy ani 15 let. Poškozené vypověděly, že při měření tlaku si prý lékař pokládal jejich ruku do svého klína. Při masážích zad pak některým z nich údajně strkal svůj ztopořený penis do jejich rukou, volně položených na masážním lůžku. Jednu dívku prý před masáží uspal. Když se probudila, byla údajně zcela nahá.

Přiznal pouze styk s šestnáctiletou

Drnek veškerá nařčení od počátku odmítá, dívky se podle něj proti němu domluvily. Přiznal se jen k pohlavnímu styku se šestnáctiletou pacientkou, ke kterému prý došlo po vzájemné dohodě. Vzhledem k jejímu věku tak nešlo o trestný čin, což soud uznal už při prvním projednávání a v tomto bodu Drnka zprostil obžaloby.

Za další údajné skutky sexuálního zneužívání odsoudil litoměřický soud Drnka před sedmi lety k 30 měsíčnímu pobytu za mřížemi. Proti verdiktu se však odvolal obžalovaný i státní zástupkyně Věra Šípalová, krajský soud rozsudek zrušil a případ vrátil do Litoměřic k novému projednání. Při něm byl v roce 2011 lékař zproštěn viny, proti čemuž se odvolala státní zástupkyně. Krajský soud případ znovu vrátil do Litoměřic.

Soudkyně má nyní k dispozici nový znalecký posudek v oblasti sexuologie, který je podle ní v rozporu s původně vypracovaným posudkem. Aby se obžalovaný mohl s novým posudkem podrobně seznámit, odročila Šetková hlavní líčení na 28. ledna, kdy soud vyslechne oba znalce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků