Hlavní obsah
V Mirovicích na Písecku hořel kostel. Foto: HZS Jihočeského kraje

Při požáru kostela bojovali hasiči 19 hodin s ohněm i větrem

Jihočeští hasiči likvidovali od úterního odpoledne až do středečního rána rozsáhlý požár kostela v Mirovicích na Písecku. Přestože oheň dostali pod kontrolu už během tří hodin, zásah zkomplikoval silný vítr, který neustále rozdmýchával plameny, a akce se protáhla až na 19 hodin. Příčinu ohně vyšetřují experti. V době požáru v kostele naštěstí nikdo nebyl.

V Mirovicích na Písecku hořel kostel. Foto: HZS Jihočeského kraje
Při požáru kostela bojovali hasiči 19 hodin s ohněm i větrem

„Požár byl nahlášený v úterý před druhou hodinou odpoledne a na místo dorazily dvě jednotky profesionálních hasičů i tři dobrovolné sbory. Oheň zachvátil především střechu a krovy kostela. Hasičům se podařilo vynést několik obrazů, dřevěné plastiky, dřevěné harmonium a další vybavení,“ upozornila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hasiči likvidovali požár kostela v Mirovicích kvůli větru dlouhé hodiny.

Foto: HZS Jihočeského kraje

Velitel nahlásil lokalizaci požáru už v 16.15 hodin, přesto se ukázalo, že zásah bude ještě velmi náročný a zdlouhavý. „Pod ohořelými trámy krovu a, jak hasiči dalším průzkumem zjistili, také nad obytnou částí i po několika hodinách hašení ještě hořelo především v podbití či pod oplechováním. A plamenné hoření stále intenzivně podporoval silný vítr,“ konstatovala Matějů.

Hasení požáru trvalo 19 hodin

Foto: HZS Jihočeského kraje

Hasiči museli velmi složitě strhávat ohořelý krov, aby mohli vše dohasit. „Stržení pomocí háků se nedařilo, odřezání trámů z automobilové plošiny nebylo bezpečné pro zasahující hasiče. Museli proto povolat silný jeřáb až z českobudějovické stanice, se kterým postupně odtrhávali jednotlivé trámy. Práci jim „ulehčila“ část střechy nad lodí kostela, která se po několika hodinách propadla,“ dodala Matějů.

Ve středu ráno se podařilo celý kostel bezpečně dohasit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků