Hlavní obsah

Pomoc kamarádovi přivedla policistu před soud

Ze tří trestných činů se od čtvrtka před ostravským okresním soudem zodpovídá bývalý policista Zdeněk Filipec (45), který patřil donedávna k zaměstnancům ostravské expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR.

Pomoc kamarádovi přivedla policistu před soud

Policejní komisař, který se v minulosti úspěšně podílel na odhalování nejzávažnějších hospodářských kauz na Ostravsku, se dostal na šikmou plochu v roce 2003, když podle obžaloby vyzradil svému dlouholetému kamarádovi a později odsouzenému podnikateli Lubomíru Vargovi informace o sledování a odposleších.

Znemožnil tak svým kolegům z jiného policejního útvaru objasnit v celém rozsahu závažný případ daňových úniků, kterých se Varga s dalšími lidmi dopouštěl. "Je podezřelý z toho, že přešel na druhou stranu barikády, a celá věc je o to závažnější, že šlo o policistu z elitního útvaru," řekl státní zástupce Alois Dlouhý.

Podle obžaloby se Varga, který do ČR z Rakouska pašoval zlato, obrátil v září 2003 na Filipce s prosbou o přátelskou pomoc a předal mu poznávací značky čtyř automobilů, které ho a jeho kolegy sledovaly.

Filipec v policejní evidenci zjistil, že jde o policejní automobily. Vargovi to prozradil a navíc mu podle žalobce řekl, že ho policisté i odposlouchávají. "Zmařil tak sledovací akci a účel odposlechů. Sledovaný s podezřelou činností přestal," tvrdí žalobce. Celá věc vyšla najevo ve chvíli, kdy si policisté při sledování jiných podezřelých osob všimli, že mají v patách další vozidlo. Ověřením v evidenci zjistili, že jde o mercedes, který patří firmě Ladislava Vargy, a odtud už nebyl problém zjistit v paměti počítačů, kdo se o přísně střežená data zajímal.

Policista byl poté postaven mimo službu a později od policie sám odešel na vlastní žádost a s nemalým odstupným. Ladislav Varga byl mezitím odsouzen k devítiletému trestu odnětí svobody - český stát připravil minimálně o 55 miliónů korun.

U soudu se rozhodl mlčet

Filipec před vyšetřovateli a také ve čtvrtek u soudu odmítl vypovídat. Nepřišli ani dva důležití svědci. Ladislava Vargu přivedla eskorta z věznice, kde si již odpykává trest alespoň za tu část daňových úniků, kterou se podařilo prokázat. Jeho výpověď ale byla plná rozporů. Přiznal sice, že svého známého policistu požádal o zjištění majitelů automobilů, které sledovaly jeho společníky, prý se ale nic nedozvěděl. "Za tři dny mi sdělil, že to nejsou policejní auta. Vlastně ne, řekl mi, že se to nedá zjistit," koktal u soudu Varga.

Soud hlavní líčení kvůli neúčasti některých svědků odročil. Za zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a ohrožení utajované skutečnosti hrozí Filipcovi dva až osm let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků