Hlavní obsah
Pokutu policisté vypisovali mazacím perem. Sumu po zaplacení vymazali a přepsali na nižší. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Policisté vypisovali pokuty mazacím perem, kradli

Fígl známý ze školních lavic se rozhodla použít dvojice olomouckých policistů. Do pokutových bloků vypisovala řidičům částky přepisovacím perem, tzv. rollerem. Přistižení šoféři peníze zaplatili, obdrželi potvrzení, načež policisté u své kopie bločku určené nadřízenému původně uloženou pokutu vymazali a napsali nižší částku. Rozdíl si pak nechali pro sebe.

Pokutu policisté vypisovali mazacím perem. Sumu po zaplacení vymazali a přepsali na nižší. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Policisté vypisovali pokuty mazacím perem, kradli

Jenže na jejich počínání ve spolupráci s olomouckým krajským policejním ředitelstvím přišli vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

„Dva policisté od října 2018 do července letošního roku ukládali řidičům pokuty příkazem na místě, z nichž část finančních prostředků neodevzdali, a obohatili se tak nejméně o 6500 korun,“ řekla v pátek Právu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Na dílu pokutového bloku, který se odevzdává nad­řízenému, částku smazali a přepsali ji na nižší
mluvčí GIBS Ivana Nguyenová

Policisté si podle informací redakce vytipovali celkem čtrnáct řidičů především z Polska a České republiky a ukládali jim pokuty v takové výši, aby je akceptovali a zaplatili na místě.

Jeden z členů hlídky pak ještě navíc sám pokutoval dalšího řidiče a změnou částky si vydělal dvě stovky.

„Policisté povinné položky bloku vypsali standardně propisovací tužkou, avšak položku o výši pokuty vypsali rollerem. Jedná se o pero, které má speciální inkoust, který lze mazat a následně znovu přepsat,“ přiblížila Nguyenová.

„Díl B předali po zaplacení přestupci a u dílu A pokutového bloku, který se odevzdává nad­řízenému, částku smazali a přepsali ji na nižší,“ dodala mluvčí GIBS Nguyenová.

Z 1000 korun dvě stovky

Nejvyšší rozdíl mezi skutečně uloženou pokutou a tou, kterou následně policisté přepsali do odevzdaného bločku, činil 800 korun.

Tedy řidič jim za přestupek zaplatil na místě tisícovku, oni tuto částku vymazali a dopsali do kolonky 200 korun. Inspekce oba muže obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěry. Hrozí jim až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti.
Dvojici z jednoho z místních oddělení olomoucké policie už nadřízený až do pravomocného skončení případu dočasně zprostil výkonu služby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků