Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Policisté pracující pro filmaře musí zaplatit pokutu, potvrdil soud

Odvolací soud ve středu potvrdil peněžité tresty pro pětici policistů, kteří ve volném čase ve služebních uniformách a za peníze řídili pro potřeby filmových štábů dopravu v centru Prahy. Výše trestu je spíše symbolická, každý z mužů má zaplatit 2000 korun. Verdikt je pravomocný, muži proto budou muset opustit policejní sbor.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Policisté pracující pro filmaře musí zaplatit pokutu, potvrdil soud

Policisté podle rozsudku nejméně od března do července 2011 v rozporu se zákonem řídili silniční provoz v místech natáčení filmů – například na Kampě nebo u Národního divadla.

Za jednu směnu prý měli slíbeno nejméně 2000 korun od organizátora melouchů, dalšího policisty Antonína Vostárka. Ten je údajně na jednotlivé akce vysílal po dohodě s filmovými produkcemi. Bezplatně také dostávali jídlo z cateringu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zneužili pravomoc

Obvodní soud pro Prahu 1 letos v květnu rozhodl, že muži zneužili pravomoc úřední osoby a zároveň se dopustili přijetí úplatku.

Policisté vinu odmítli a proti verdiktu se odvolali k pražskému městskému soudu. Část z nich se hájila tím, že se na natáčení přišli podívat ze soukromého zájmu. Poukazovali také na dlouhé trvání trestního řízení a na to, že samotné veřejné projednání jejich skutku bylo dostatečným trestem.

Popřeli, že by za svou činnost pro filmaře dostali peníze. Odvolací soud však rozsudek potvrdil s tím, že vina policistů byla prokázána a uložené tresty rozhodně nejsou nepřiměřeně přísné.

Stíhání údajného organizátora melouchů Vostárka pražský městský soud původně zastavil s poukazem na to, že muže a jeho spolupachatele už potrestala policie, a to propuštěním ze služebního poměru.

Nejvyšší soud ale následně rozhodl, že tato skutečnost nevylučuje trestní řízení, a vrátil věc k dalšímu projednání. Policisté si vedle služby nesmějí vydělávat jinak než vědeckou, pedagogickou, publicistickou nebo uměleckou činností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků