Hlavní obsah
Obžalovaný Vítězslav Kroupa (vlevo) se svým obhájcem. Foto: Karel Otcovský, Právo

Policii se nepodařilo předvést ženy, které měly svědčit v případu nenávistných komentářů

Teplický okresní soud v pondělí znovu odročil kauzu nenávistných komentářů pod fotografií prvňáků teplické základní školy, kterou navštěvují převážně romské a arabské děti. Soudu se nepodařilo vyslechnout dvě svědkyně, které měla předvést policie. K soudu nepřišel ani obžalovaný Vítězslav Kroupa, kterému nebylo doručeno předvolání.

Obžalovaný Vítězslav Kroupa (vlevo) se svým obhájcem. Foto: Karel Otcovský, Právo
Policii se nepodařilo předvést ženy, které měly svědčit v případu nenávistných komentářů

Původní zprošťující verdikt zrušil odvolací krajský soud. Autorovi textů hrozí za podněcování k nenávisti k etnické skupině a další trestný čin, kdy podle obžaloby zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolfa Hitlera, až tři roky vězení.

„Na základě pokynů krajského soudu doplňujeme dokazování. Nedaří se nám ale předvolat svědkyně, které jsou důležité pro toto řízení," řekla novinářům před soudní síní mluvčí soudu Lenka Pavlasová a upřesnila, že ženy byly uvedeny jako Kroupovy přítelkyně na jeho facebookovém profilu.

Jedna svědkyně má být předvedena do Teplic, druhá k brněnskému soudu a bude vyslechnuta prostřednictvím videokonference. „Teprve až soud ženy vyslechne, bude dokazování ukončeno,“ připomněla mluvčí další postup.

Nevhodné komentáře

Nevraživé reakce vyvolal v listopadu 2017 snímek prvňáčků, který otiskl v rámci svého seriálu regionální Deník. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků a učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

Obžalovaný ji na Facebooku glosoval větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Tento komentář psal podle obžaloby kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Teplický soud zprostil loni v dubnu Kroupu obžaloby, neboť podle soudkyně Lucie Yakut nebylo prokázáno, že facebookový profil označený "vita kroupa", z něhož byl publikován komentář i fotografie Hitlera či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž, patří obžalovanému. Krajský soud vytkl prvoinstančnímu soudu mimo jiné, že Kroupu a další svědky nevyslechl.

V minulosti čtyřikrát trestaný Kroupa odmítl při zahájení procesu vypovídat. Soudkyně odročila jednání na 13. července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků