Hlavní obsah
 

Těžkooděnci zatarasili davu demonstrantů cestu. Protest v Praze skončil

Pražská policie v neděli odpoledne zasáhla proti demonstrantům na Staroměstském náměstí, kam svolala protest iniciativa Chcípl pes. Několik lidí po překonání zábran zpacifikovala. Úředník magistrátu mezitím shromáždění ukončil, protože byl překročen počet účastníků.

 
Těžkooděnci zatarasili davu demonstrantů cestu. Protest v Praze skončil

Několik stovek demonstrantů pak vyrazilo směrem k Vltavě. Přes Karlův most následně přešli na Petřín a zpátky na Staroměstské náměstí. Policie nechala demonstranty být. Pak demonstranti náměstí opustili a zamířili na náměstí Republiky. Odtud se vydali směrem k dolní části Václavského náměstí, na Můstku jim ale cestu zatarasili těžkooděnci. Před 18. hodinou protest skončil.

Demonstrace v Praze

Foto: ČTK, Novinky

Desítky lidí kolem 14. hodiny skandovaly za zátarasy na Staroměstském náměstí hesla jako „Svobodu”, „Nemáte svědomí”, „Máme holé ruce” nebo „Pusťte je”. Část lidí neměla respirátory ani roušky, policisté je megafony upozorňovali, aby dbali jejich pokynů a respektovali vládní opatření.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie zadržela několik demonstrantů

Video: Novinky

Policista pacifikuje ženu na Staroměstském náměstí v Praze.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Krátce poté několik demonstrantů prorazilo zábrany a proniklo do hlídaného prostoru. Policisté použili rozbušky a několik lidí na zemi spoutali. „V průběhu bezpečnostního opatření policisté zajistili několik osob z důvodu neuposlechnutí výzvy úřední osoby a porušení vládních nařízení,” uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

Cesta účastníků demonstrace Chcípl PES

Foto: Mapy.cz

Pražská policie zároveň na Twitteru informovala, že kvůli překročení stanoveného počtu účastníků shromáždění úředník magistrátu ukončil.

Těžkooděnci na Můstku

Foto: Novinky

Staroměstské i Václavské náměstí bylo již před polednem uzavřené a všichni lidé museli projít kontrolou. „Ten, kdo nemá platnou výjimku, tak se dále nedostane. Lidé procházející tudy do práce museli předložit potvrzení,” hlásil před začátkem demonstrace reportér Novinek.

Policista sleduje jednoho z účastníků demonstrace na Václavském náměstí.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Policie potvrdila, že na náměstích probíhala bezpečnostní opatření. „Dovnitř mohou pouze obyvatelé, kteří mají trvalý pobyt nebo bydliště v Praze. Nemůže tam přijít člověk, který nemá pobyt v okrese Praha, protože právo shromažďovat se je pouze ve svém okrese. Někteří ještě předkládají papír, že jedou na brigádu a podobně. Tyto dokumenty jsou vyhodnocovány individuálně,“ řekl Novinkám mluvčí Daněk.

Policie kontroluje lidi na Staroměstském náměstí

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Demonstranti na Václavském náměstí v Praze

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Na nedělní odpoledne svolala iniciativa Chcípl pes další demonstraci na Staroměstské náměstí, která vyzývá k ochraně demokracie, svobody a lidskosti. Požaduje také demisi vlády.

„V době, kdy selhaly všechny demokratické principy a opozice, která hlasuje pro devastující zákony, je odpovědnost na nás, obyčejných lidech. Braňme se opakování historie, kdy zbabělost vyhrála nad zodpovědností,“ uvedli organizátoři protestu na pozvánce.

Demonstraci na Václavském náměstí od 13. hodiny pořádala iniciativa My společně. Účastnili se rovněž nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko. V pozvánce na akci organizátoři uvedli, že „svoboda je ohrožena na nejvyšší možnou míru“.

První zadržený na nedělní demonstraci

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Demonstranti na Václavském náměstí v Praze

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Poslanec Volný však demonstraci po několika minutách ukončil poté, co těžkooděnci vstoupili mezi demonstranty. Někteří z nich se pak vydali na magistrálu, odkud je policie musela vytlačit. Posléze se vydali na Staroměstské náměstí.

Policie už předem uvedla, že na demonstrace je připravena. „Cílem policie bude především zajištění klidu, veřejného pořádku a dohled nad dodržováním vládních nařízení,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk s tím, že na demonstraci měl dohlížet mimo jiné antikonfliktní tým.

Současné vládní opatření omezují shromažďovací právo. Na demonstraci nesmí být víc než 100 lidí, skupiny maximálně po 20 účastnících a musí dodržovat rozestupy alespoň 2 metry. Během demonstrace je nutné mít nasazený respirátor třídy FFP2 či chirurgickou roušku. Látkové roušky, šály či šátky nejsou považovány za dostatečnou ochranu.

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti blokovali magistrálu

Video: Pavel Jaňurek, Novinky


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků