Hlavní obsah
Stodola domu v Záhornicích skrývala dvě mrtvá těla. Foto: Radek Plavecký, Právo

Policie ukončila případ lidí zabetonovaných pod stodolou na Nymbursku

Návrhem na obžalobu pěti lidí ukončili policisté případ dvojnásobné vraždy z roku 2013 v Záhornici na Nymbursku. Těla obětí tam tehdy byla nalezena zabetonovaná pod stodolou. V pondělí o tom informovali mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták a pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Stodola domu v Záhornicích skrývala dvě mrtvá těla. Foto: Radek Plavecký, Právo
Policie ukončila případ lidí zabetonovaných pod stodolou na Nymbursku

Případ se týká organizované hospodářské kriminality a byznysu s nemovitostmi. Obviněným hrozí vysoké tresty, v případě vraždy až doživotní trest vězení.

Jedno z nalezených těl patřilo ženě, která byla pohřešována od roku 2008. Žena figurovala v několika firmách jako bílý kůň. Druhou obětí byl muž, který byl nezvěstný od roku 2003. Jeden z obviněných od něj chtěl koupit lukrativní pozemky v Praze, které nakonec získal. Oba pachatel zastřelil. Žena byla zavražděna několika výstřely do hlavy, muž byl zastřelen ranou do týla.

Mrtvá těla ležela pod vrstvou hlíny a betonu.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Detektivové podle Hantáka ukončili vyšetřování případu v minulém týdnu. „Právní kvalifikace se nezměnila. O případné výši trestu nechceme v době, kdy jsme věc předali státnímu zastupitelství, nijak spekulovat," sdělil Hanták.

Podle Zenklové jsou čtyři z obviněných stíháni na svobodě, ve vazbě zůstává jeden z podezřelých. „Státní zástupce nyní studuje spis," dodala mluvčí. Případ mají na stole pražští žalobci, protože se detektivové podle informací ČTK domnívají, že se první z vražd stala v Praze.

Podvody s pohonnými hmotami

Policisté začali podezřelé zatýkat na konci předloňského září. Předtím se případem zabývali zhruba jeden rok. Nejprve byli obviněni dva lidé z krácení daní, zbavení osobní svobody a z vraždy. Podle detektivů prostřednictvím bílého koně způsobili státu škodu na neodvedených daních za dovezené pohonné hmoty přes 42 miliónů korun.

Po jejich zadržení podle detektivů vše nasvědčovalo tomu, že byla žena zavražděna, a tak po ní pátrali.

„Podařilo se zjistit několik objektů spojených s obviněnými a jejich rodinnými příslušníky, které byly v minulosti různým způsobem převáděny z majitele na majitele tak, aby byl zastřen jejich pravý vlastník," popsal předloni případ Hanták. V jednom z vytipovaných objektů, kterým byla stodola na Nymbursku, tělo v noci na 1. října našli.

Poté začali detektivové prověřovat zmizení muže, který byl nezvěstný od roku 2003, kdy od něj jeden z obviněných chtěl koupit pozemky. Tělo pohřešovaného bylo nalezeno pod masivní betonovou deskou, která jej oddělovala od těla ženy.

O několik měsíců později byl v případu obviněn třetí člověk, a to z vraždy ve formě spolupachatelství a přečinu nadržování. O obvinění dalších dvou lidí informovali až dnes žalobci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků