Hlavní obsah

Policie rozprášila česko-německý drogový gang, za pervitin mohli dostat až pět miliard

Německá policie BKA ve spolupráci s českými kolegy pozatýkala drogový gang, který působil v Lipsku a Praze. Dohromady zadrželi 14 lidí. V Německu při zatčení sedmi lidí zajistili 2,9 tuny látky chlorefedrin, ze které mohli pachatelé vyrobit až 2,3 tuny pervitinu. Na černém trhu by utržili 184 miliónů eur, asi pět miliard korun.

Policie rozprášila česko-německý drogový gang, za pervitin mohli dostat až pět miliard

Německá policie zasáhla proti výrobcům drogy minulý týden, když během čtyř dnů prohledala 19 bytů a obchodů. Kromě chlorefedrinu v nich zajistila i střelné zbraně, falešné doklady a 600 tisíc eur (16,5 miliónu korun) v hotovosti.

Česká policie podle BKA zasahovala 8. listopadu v Praze a zatkla dalších sedm lidí. Podle BKA byl vůdcem skupiny dvaatřicetiletý německý lékárník, který si nechával dovážet chlorefedrin do Německa z různých evropských zemí. Úřadům vystavoval falešná potvrzení o zničení látky, kterou ve skutečnosti využíval pro výrobu pervitinu.

Jeho společníci dováželi do Česka zásilky deseti až 20 kilogramů chlorefedrinu, z něhož se v českých varnách vyráběla droga. Část vyrobeného pervitinu se vracela do Lipska, kde ji údajně členové gangu přes prostředníky prodávali uživatelům látky.

Česká policie se k případu vyjádří v pátek na tiskové konferenci.

Rekordní záchyt chemie

BKA upozornil, že obchod s chlorefedrinem je povolený, látku je ale možné používat pouze k výzkumným a pokusným účelům. Německá policie sice měla informace o pohybu velkého množství chemikálie, teprve letos v říjnu se jí ale při zadržení zásilky čtyř kilogramů pervitinu podařilo prokázat, že existuje souvislost mezi poskytováním chlorefedrinu do Česka a výrobou drogy.

"Vzhledem k tomu, že za celý loňský rok bylo (v Německu) zajištěno kolem 80 kilogramů pervitinu, představuje zabavení téměř tří tun chlorefedrinu určeného pro výrobu pervitinu významný policejní úspěch," uvedl prezident BKA Jörg Ziercke.

Podle Zierckeho si výrobci pervitinu dosud zajišťovali chemikálie pro přípravu drogy převážně v Číně. To, že nyní základní surovina pocházela z Evropy a německý občan zajišťoval její dovoz do Česka, je podle prezidenta BKA novinka. "Úspěšná spolupráce s českými úřady jasně ukazuje, jak nezbytná je v takových případech mezinárodní policejní spolupráce," uvedl.

V Německu, kde je známý pod názvem crystal, představuje pervitin stále větší problém. Droga se do země šíří především z nelegálních varen v českém pohraničí, své uživatele ale nachází nejen v sousedním Sasku a v Bavorsku, ale i ve vzdálenějších spolkových zemích. Pervitin, který je rychle návykový, je pro německé uživatele relativně levná alternativa k jiným drogám: cena jednoho gramu crystalu se v závislosti na regionu pohybuje mezi 80 a 120 eury (2200 a 3300 korunami).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků