Hlavní obsah
Figurantka před vozem při rekonstrukci nehody Foto: Jiří Hardoš, Právo

Policie obvinila znalce z Janouškovy kauzy kvůli zkreslenému posudku

Policie obvinila soudního znalce v trestní kauze nehody lobbisty Romana Janouška z toho, že schválně předložil hrubě zkreslený posudek. Hrozí mu až tři roky vězení a také zákaz činnosti. Za sražení ženy autem byl Janoušek nakonec odsouzen na 4,5 roku, trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.

Figurantka před vozem při rekonstrukci nehody Foto: Jiří Hardoš, Právo
Policie obvinila znalce z Janouškovy kauzy kvůli zkreslenému posudku

Podnět k prověření znalců obhajoby podal soudce Tomáš Kubovec, který měl kauzu na starosti. „Ve věci jde o důvodné podezření z úmyslného vypracování hrubě zkresleného znaleckého posudku," uvedl mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný bez zmínění jména obviněného a s tím, že státní zastupitelství zatím s ohledem na probíhající vyšetřování nebude sdělovat žádné další informace.

Posudky pro Janouška zpracovával dopravní znalec Jiří Doleček a dále také společnost Dekra Automobil.

Doleček v posudku potvrzoval Janouškovu verzi, že řidičku v okamžiku střetu neviděl a zřejmě ji zachytil zpětným zrcátkem. To však vyvrátily jak odposlechy lobbistova telefonu, tak i revizní znalecký posudek z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Jeho autoři v soudní síni zkritizovali i teorii Dekry, podle níž se žena sama zachytila zpětného zrcátka a nechala se následně Janouškovým vozem vléct. V posudku obhajoby prý bylo několik variant, přičemž ani jedna nebyla technicky přijatelná.

Roman Janoušek (vpravo) u Městského soudu v Praze

Foto: Petr Horník, Právo

Opilý Janoušek naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Muž proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Nedaleko jej dopadli policisté. Ženě, která strávila měsíc a půl v nemocnici, později lobbista zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Použili špatný program

Program, který Dekra při zpracování simulací použila, se prý pro analýzu dopravních nehod obvykle nepoužívá a není běžně přezkoumatelný. Výpočty tak podle Ústavu soudního inženýrství nebyly korektní, protože je nebylo možné exaktně potvrdit.

Související téma:

Roman Janoušek

Foto: ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků