Hlavní obsah

Policie obvinila bývalé i současné vedení magistrátu Frýdku-Místku

Bývalé i současné radní Frýdku-Místku obvinila policie kvůli předraženým veřejným zakázkám. Na případ upozornila Česká televize, mezi obviněnými je i současný primátor Michal Pobucký (ČSSD) či bývalá primátorka a senátorka Eva Richtrová (ČSSD).

Policie obvinila bývalé i současné vedení magistrátu Frýdku-Místku

Obvinění se má týkat šesti předražených veřejných zakázek na čištění příkopů u cest po povodních v roce 2010. Každá zakázka byla v hodnotě miliónů korun. Radní jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku.

Policie informovala, že kriminalisté vyhotovili usnesení o zahájení trestního stíhání třinácti osob. „Jedná se o skutky z let 2010 až 2012, kdy ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku jsou podezřelými či obviněnými osoby jednající za orgán města Frýdek-Místek,” informovala mluvčí policie Soňa Štětínská.

Trestná činnost podle policie spočívala v tom, že osoby nejednaly v souladu s řádným hospodařením v oblasti veřejných zakázek na území města Frýdek-Místek. „Prozatím je škoda, která měla městu vzniknout, stanovena na sedm miliónů korun,“ doplnila.

Richtrová Právu potvrdila, že o obvinění ví, ale ještě si ho nepřevzala. Primátor Pobucký odpoledne na brífinku uvedl, že městu žádná škoda vzniknout nemohla a nedošlo ani k porušení zákona. Policie se podle něj zajímá o šest zakázek. Primátor se pozastavil i nad tím, že se celá kauza neúměrně vleče.

”Nevím, z čeho jsem obviněná, usuzuju jen na základě toho, co po mně chtěla policie při podání vysvětlení někdy v květnu. To se ale táhne už od loňského srpna,“ prozradila a dodala, že neví, na základě čeho začala policie zakázky šetřit.

Richtrová sama požádá o vydání

Protože má jako senátorka imunitu, musela by policie požádat Senát o její vydání. „Pokud k tomu dojde, nejen že s tím budu souhlasit, ale sama požádám o vydání. A kdyby chtěl někdo pozastavit mé členství v sociální demokracii? Nemám s tím problém,“ řekla Richtrová.

Frýdecko-místecký magistrát čelí přitom už korupční kauze, která vyplula na povrch loni v dubnu. Je v ní zatím stíháno více než 20 osob včetně primátora Pobuckého. Mezi stíhanými je také ředitel městské policie Milan Sněhota, šéfové některých odborů magistrátu a zástupci firem, které spolupracují s radnicí.

Obvinění se týká například manipulace s veřejnými zakázkami či nestandardního vyřizování dopravních přestupků. Státní zástupce Ladislav Hradil už dříve Právu řekl, že počet obviněných nemusí být konečný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků