Hlavní obsah
Vlk obecný. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Policie nenašla pytláka, který na Mělnicku zastřelil vlčici

Policie odložila vyšetřování zastřelené vlčice na Mělnicku, která tam byla nalezena v květnu. Na dotaz Novinek to řekla ve čtvrtek mluvčí policie Markéta Johnová. Pachatele policisté nenašli. Podle ochránců přírody šlo o první zdokumentovaný případ nelegálního zabití vlka.

Vlk obecný. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Policie nenašla pytláka, který na Mělnicku zastřelil vlčici

„Ze znaleckých zkoumání se podařilo zjistit, že vlčice zemřela na následky střelného poranění. Nepodařilo se prokázat, že by stejnou zbraní byl spáchán jiný trestný čin. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo zjistit pachatele, byl případ odložen,“ uvedla Johnová.

Mrtvá vlčice byla nalezena v příkopu u silnice mezi obcemi Konětopy a Sudovo Hlavno na začátku května. Agentura ochrany přírody a krajiny následně podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný,“ uvedl tehdy ředitel agentury František Pelc.

Pytláci řádí

Proti vlkům se v posledních měsících zvedla vlna nevole zejména z řad farmářů a myslivců, kteří žádají povolení k odstřelu. Tvrdí, že jim narůstají škody způsobené tímto kriticky ohroženým zvířetem. Stát jim je však proplácí. Potravu vlků podle výzkumů tvoří z více než 98 procent divoká zvířata. Vlci však umírají také pod koly aut.

V české krajině však neřádí jen pytláci vlků, ale i jiných šelem a dravců. Například za první pololetí zaznamenala Česká společnost ornitologická téměř 80 otrávených zvířat jedovatým karbofuranem. Loni jich bylo ve stejném období téměř o polovinu méně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků