Hlavní obsah
Na Albertově se v listopadu sešly stovky lidí. Foto: Právo

Policie nechybovala, když nezasáhla při volání rasistických hesel

Policie nepochybila, když nezasáhla proti příznivcům prezidenta Miloše Zemana, kteří loni 17. listopadu během demonstrace na pražském Albertově provolávali hesla „Nic než národ” a „Čistá rasa”. Uvedla to pro ČTK ve čtvrtek mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Policie podle ní postupovala v souladu se zákony.

Na Albertově se v listopadu sešly stovky lidí. Foto: Právo
Policie nechybovala, když nezasáhla při volání rasistických hesel

Interní šetření zadal loni v listopadu Policejnímu prezidiu ministr vnitra Milan Chovanec poté, co postupy policistů při akcích zkritizovali někteří politici.

Zeman na Albertově vystoupil po boku představitelů Bloku proti islámu. Tato organizace odmítá přijímání uprchlíků, chce zakázat islám a její představitelé jsou obviňováni z šíření nenávisti.

Podle Nguyenové kontrola na postupu policie neshledala nic problematického. Policie v listopadu doprovázela demonstranty z Albertova k Úřadu vlády ČR. Cestou provolávali rasově motivovaná hesla, čímž mohli podle poslance Michala Kučery (TOP 09) porušit zákon. Policisté na to ale nijak nereagovali.

BEZ KOMENTÁŘE: Shromáždění na podporu Miloše Zemana

Video: Novinky

V souvislosti s akcemi k 17. listopadu kritizovala veřejnost policii také proto, že během shromáždění na podporu prezidenta na Albertově odmítla vpustit některé studenty k tamnímu památníku. Ani v tomto případě podle Chovance policie nepochybila. Místo pamětní desky bylo podle něj vyhodnoceno jako místo s vysokým bezpečnostním rizikem.

"Policie v té době neměla kapacitu, aby umožnila studentům přístup k desce," řekl na začátku března Chovanec. Připomněl také, že na Albertov bylo nahlášeno shromáždění na podporu prezidenta – a za to, kdo je na akci vpuštěn, ručí svolavatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků