Hlavní obsah
Byt v panelovém domě v Bohumíně, v němž při požáru zemřelo 11 lidí Foto: Denisa Doležalová, Právo

Policie navrhla obžalovat šéfa Vlasteneckých novin kvůli rasistickému článku

Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněným po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Upozornila na to Česká televize a ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Byt v panelovém domě v Bohumíně, v němž při požáru zemřelo 11 lidí Foto: Denisa Doležalová, Právo
Policie navrhla obžalovat šéfa Vlasteneckých novin kvůli rasistickému článku

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru.

Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o „cikánech”. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě. Z komentářů podle policie prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele.

Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dál pokračuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků