Hlavní obsah
Josef Novák na archivní fotografii Foto: Milan Malíček, Právo

Policie navrhla obžalovat muže, který chtěl 30 tisíci ovlivnit svědkyni v kauze zabité policistky

Pražská policie ukončila vyšetřování a navrhla obžalovat šestatřicetiletého muže, jehož viní z ovlivňování svědkyně v případu zdrogovaného řidiče Josefa Nováka. Ten dostal 16,5 roku vězení za usmrcení policistky při automobilové honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku. Vyšetřovatelé muže obvinili z nadržování, za které hrozí až čtyři roky vězení.

Josef Novák na archivní fotografii Foto: Milan Malíček, Právo
Policie navrhla obžalovat muže, který chtěl 30 tisíci ovlivnit svědkyni v kauze zabité policistky

Policie začala případ vyšetřovat po zahájení soudu. Druhý den soudního procesu vypovídala svědkyně, které někdo nabídl 30 tisíc korun za to, aby řekla, že policistka nebyla oblečena do reflexní vesty. Obžalovaný se totiž hájil tím, že policistka nebyla vidět, protože na sobě vestu neměla. Svědkyně to však ohlásila na policii a u soudu Novákovu verzi nepotvrdila. [celá zpráva]

Policie nejprve případ vyšetřovala pro podezření z trestného činu podplacení, nakonec případ vyhodnotila jako nadržování. Tohoto trestného činu se dopustí ten, kdo pachateli úmyslně pomáhá umožnit, aby unikl trestnímu stíhání, trestu nebo ochrannému opatření. "Koncem září byl kompletní spisový materiál předán Obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 8 s návrhem na vypracování obžaloby," sdělila ve čtvrtek mluvčí policie Andrea Zoulová.

Lhali svědci?

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Řidič pod vlivem pervitinu na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět. Následovala honička přes několik obcí. Nedaleko obce Záryby Novák srazil policistku, která se pohybovala kolem zátarasu z policejního auta. Žena na následky zranění v nemocnici zemřela.

Soudy Nováka poslaly do vězení za vraždu úřední osoby, zakázaly mu na devět let řídit auto a nařídily zaplacení odškodného pozůstalým ve výši téměř devíti miliónů korun. Kauza možná bude mít i další pokračování. Žalobci totiž po vynesení pravomocného rozsudku konstatovali, že zváží, zda neobviní některé svědky z křivé výpovědi. Prokázalo se totiž, že nepravdivě vypovídali ve prospěch Nováka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků