Hlavní obsah
Vladimír Dbalý u soudu Foto: Petr Hloušek, Právo

Policie: Exředitel Nemocnice Na Homolce vzal úplatek 5,7 miliónu

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný měli podle policie v souvislosti se zakázkou na nákup gama nože přijmout úplatek ve výši 5,7 miliónu korun. V pondělí výši úplatku zveřejnilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Vladimír Dbalý u soudu Foto: Petr Hloušek, Právo
Policie: Exředitel Nemocnice Na Homolce vzal úplatek 5,7 miliónu

"Obvinění se týká veřejné zakázky Nemocnice Na Homolce na nákup Leksellova gama nože v roce 2009 a obvinění si podle policejního orgánu v souvislosti s touto veřejnou zakázkou předali úplatek ve výši 5 664 175 korun," napsal na webu zastupitelství žalobce Zdeněk Matula.

Dbalého s Toběrným protikorupční policie viní z přijímání úplatku a také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Zároveň zahájila trestní stíhání jednoho člověka, který je údajně podplatil. Jeho jméno Matula neuvedl.

Gama nůž slouží k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu. Poté, co Homolka nový přístroj zakoupila, tvrdili někteří odborníci, že nemocnice za něj zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.

Dbalého s Toběrným kriminalisté stíhají také v kauze údajně zmanipulovaného tendru na digitalizaci chorobopisů, exředitel je kvůli tomu ve vazbě. Podle policistů dvojice společně s dalšími lidmi způsobila zmanipulováním zakázky škodu nejméně 57 miliónů korun. V této věci je Dbalý obviněn z praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků