Hlavní obsah

Pod bagristou explodovala ve Znojmě letecká puma

V úterý před polednem na staveništi ve Znojmě v Dobšické ulici při výkopové práci narazil bagr na munici pocházející s největší pravděpodobností z druhé světové války. Ta při nárazu s lžící bagru explodovala. Výbuch poškodil stavební stroj a lehce zranil bagristu.

Pod bagristou explodovala ve Znojmě letecká puma

„Podle posledního vyjádření policejního pyrotechnika se mělo jednat o leteckou pumu o váze sto kilogramů. Je to ale zatím jen předběžná informace, protože naši specialisté jsou stále ještě na místě a ohledávají to tam,“ uvedl mluvčí znojemské policie Jan Křepela.

„Místo výbuchu jsme zajistili, protože v zemi může být další munice, takže tam nepustíme nikoho,“ dodal mluvčí.

Nečekaný výbuch si naštěstí nevyžádal oběť na životě. Zcela jistě ale na něj do smrti nezapomene bagrista, který po explozi skončil v nemocnici. Jeho strojem exploze otřásla a zničila skla kabiny. Pevnější čelní sklo zůstalo v rámu, prosklení dveří se vysypalo a způsobilo strojníkovi řezné rány v obličeji. Šokovaného jej záchranka převezla k ošetření do nemocnice.  

Bývalý policejní pyrotechnik František Macka, který řadu let věnoval čištění lesů kolem Břeclavi od munice, rizika nálezů dobře zná.

„Uvnitř střel, byť jsou navenek zcela zrezivělé je zcela funkční mechanismus. Co se týká konvenčních trhavin, které jsou obsahem munice, mýlí se ten, kdo je považuje po letech za neškodné. Naopak, trhavina nestárne, ale zraje a je ještě nebezpečnější, proto může být jakékoliv manipulace nebezpečná,“ tvrdí odborník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků