Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Únik merkaptanu trápí Havířov a Ostravu

Kvůli zdravotním problémům po vdechnutí merkaptanu, který ve čtvrtek unikl v oblasti mezi Ostravou a Havířovem, lékaři ošetřili již několik lidí. Jednala i bezpečnostní rada města, původ úniku stále není zjištěn.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Únik merkaptanu trápí Havířov a Ostravu

Zápach jako první údajně ucítili ve čtvrtek na Zárubku, následně byl hlášen například z Horních Datyní, z Havířova a z Prostřední Suché, takže je pravděpodobné, že mohl uniknout z některého z ostravských průmyslových provozů. Zápach v některých lokalitách přetrvával ještě v pátek odpoledne.

Mluvčí ostravského inspektorátu ČIŽP Jana Jandová potvrdila, že jde skutečně o merkaptan, což je plyn na bázi síry, který se přidává do výbušného zemního plynu pro snadnější možnost detekce. Původce úniku není stále znám a inspekce po něm stále pátrá.

Jak sdělil mluvčí záchranky Lukáš Humpl, nejprve byli v poledne záchranáři voláni ke dvěma dívkám v prostorách střední školy v Prostřední Suché. „Patnáctiletá a o dva roky starší pacientka udávaly nevolnost, závratě a dechové obtíže, projevil se u nich prekolapsový stav. Následně byla další posádka vyslána do havířovského gymnázia, kde na hřišti zkolabovala šestnáctiletá dívka. Podle svědků byla chvíli v bezvědomí, se záchranáři však již komunikovala,“ uvedl Humpl. Všechny tři dívky byly po ošetření přepraveny do havířovské nemocnice.

Záchranáři vyjížděli ve stejné době také k šestadvacetiletému muži, kterému se udělalo nevolno v Havířově před domem na ulici. „Tohoto pacienta bylo možno po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ponechat doma, jeho transport do zdravotnického zařízení nebyl nutný,“ dodal Humpl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků