Hlavní obsah
Tomáš Pitr u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo

Pitra a Provoda čeká další soud

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod znovu usednou na lavici obžalovaných. Pražský městský soud se bude 18. června opětovně zabývat jejich údajnými daňovými úniky z roku 1994. Vyplývá to z informací na webu justice.

Tomáš Pitr u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo
Pitra a Provoda čeká další soud

Provodovi už na rozdíl od Pitra nehrozí žádný trest, protože byl letos pravomocně amnestován. Na projednání případu přesto trvá, protože chce očistit své jméno.

Pitr a Provod podle obžaloby připravili stát na daních za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost zhruba o 23,5 miliónu korun. Před soudem stanuli v roce 2004 a o dva roky později byli odsouzeni k pětiletým trestům za podvody.

Soudy však kauzu následně začaly znovu projednávat, přičemž pražský městský soud loni dvojici nepravomocně zprostil viny s tím, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Odvolací soud však tento zprošťující verdikt zrušil.

„Pražský městský soud nyní musí věc projednat znovu. U obžalovaného Provoda budeme vzhledem k amnestii rozhodovat pouze o případné vině, u Pitra jak o vině, tak i o trestu,“ řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Amnestované osoby sice nelze potrestat, soudy jim však mohou uložit povinnost nahradit způsobenou škodu.

Proces stopla amnestie

Trestní řízení s Pitrem i Provodem pražský městský soud letos v lednu zastavil na základě prezidentské amnestie, která se mimo jiné vztahovala i na trestní řízení trvající déle než osm let. Státní zástupce si proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, kterou pražský vrchní soud v případě Provoda zamítl, ohledně Pitra ji však uznal za důvodnou. Podle Puci soud totiž konstatoval, že do osmileté doby nelze započítat období, kdy se Pitr skrýval před spravedlností v zahraničí.

Kontroverzní podnikatel Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. V roce 2007 utekl do zahraničí, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Dva roky strávil ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků