Hlavní obsah
Šárka Groerová u soudu v Olomouci. Foto: Petr Marek, Právo

Píchla expříteli látku ochabující svalstvo, dostala podmínku

Tříletou podmínku se zkušební dobou pěti let ve středu překvapivě uložil senát olomoucké pobočky Krajského soudu (KS) v Ostravě zdravotní sestře ze Šumperka Šárce Groerové (56) za to, že se v květnu 2013 pokusila zabít bývalého stejně starého přítele. Pod záminkou očkování proti tetanu mu píchla látku oslabující svalstvo, po jejíž aplikaci se může člověk udusit.

Šárka Groerová u soudu v Olomouci. Foto: Petr Marek, Právo
Píchla expříteli látku ochabující svalstvo, dostala podmínku

Ženě přitom hrozilo až 18 let za mřížemi. Rozsudek však není pravomocný, neboť obžalovaná i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na odvolání.

„O tom, že někdejšího přítele chtěla usmrtit a s rozmyslem, není pochyb. Obhajobu založenou na tom, že látka byla neúčinná a že muže chtěla jen postrašit, nelze akceptovat. Kdyby tomu tak bylo, použila s ohledem na své znalosti jinou, bezpečnější látku. Navíc poté, co mu injekci píchla, nic pro něj neudělala,“ uvedl předseda senátu KS Vladimír Hendrych.

Přesto KS přistoupil k mírnému trestu, pod spodní hranici zákonné sazby, která činí 12 až 18 roků. „Vzali jsme v úvahu, že skutek byl spáchán nezpůsobilým předmětem, a také to, že následek, tedy zdravotní potíže oběti byly bagatelní a odezněly velmi rychle. Navíc šlo o ojedinělý exces v životě obžalované. Projevila i upřímnou lítost a zaplatila náhradu škody. Na druhé straně, jednání obžalované bylo mimořádně společensky nebezpečné, a proto maximální doba odkladu,“ vysvětlil Hendrych.

Přežil bez následků

Vše se odehrálo 11. května 2013 poté, co bývalého partnera Groerová opakovaně navštívila v jeho bydlišti v Dlouhomilově na Šumpersku. Látku oslabující svalstvo nejprve aplikovala bývalému partnerovi do ramene a potom i sobě do svalu na noze. Pak mu ale řekla, že do jedné hodiny zemře, a odešla. Muž se lekl, přivolal si včas záchrannou službu a bez následků na zdraví přežil.

Žena tvrdila, že látka byla již neúčinná. To s ohledem na špatné skladování a prošlou dobu trvanlivosti. Muže prý chtěla pouze postrašit. Znalci sice potvrdili, že látka za takových okolností může účinnost ztrácet, jistotu však podle nich obžalovaná mít nemohla.

Kriminalisté původně případ vyšetřovali pro ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování, za což by ženě hrozily maximálně tři roky vězení. Nakonec však byla obžalována z pokusu o vraždu s výrazně vyšší sazbou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků