Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Osvobození příslušníka StB platí, chartistky nešikanoval. Žalobce vzal odvolání zpět

Osvobození bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Václava Novotného, který byl obžalován ze šikany dvou signatářek Charty 77, je definitivní. Státní zástupce se sice proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 4 odvolal, poté však vzal odvolání zpět.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Osvobození příslušníka StB platí, chartistky nešikanoval. Žalobce vzal odvolání zpět

Verdikt z loňského září, podle kterého se neprokázalo, že se Novotný podílel na odebrání invalidního důchodu obou žen, je tak pravomocný. Novotný vinu odmítal. Odvolací jednání soud původně nařídil na úterý, ze soudní databáze však vyplývá, že bylo zrušeno.

Novotný čelil obžalobě z toho, že v roce 1978 zařídil, aby dvě chartistky - bývalá televizní redaktorka Otta Bednářová a manželka novináře Karla Kyncla Jiřina Kynclová - přišly o invalidní důchod, mělo jít o součást akce StB s krycím názvem Prevence. Podle obvodního soudu se ale neprokázalo, že by Novotný rozhodnutí o invalidních důchodech nějak ovlivnil.

Akce Prevence postihla stovky odpůrců komunistického režimu v Praze a Středočeském kraji. Spočívala ve znemožnění nebo ztížení jejich profesního a společenského uplatnění různými opatřeními, jako bylo například odnímání invalidních důchodů, řidičských průkazů nebo odpojování telefonních linek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků