Hlavní obsah
Naim Kollčaku u soudu Foto: Aleš Honus, Právo

Ostravský drogový boss údajně řídil prodej heroinu z Mírova

Bývalý ostravský drogový boss čtyřicetiletý kosovský Albánec Naim Kollčaku, který si nyní v mírovské věznici odpykává 13,5 roku dlouhý trest za pašování narkotik do Česka, opět stanul před soudem. Údajně přímo z vězení řídil prodej heroinu za 550 tisíc korun. Drogy si schoval ve svém bytě ještě před zatčením v roce 2008. Svou milenku pak z věznice naváděl, jak je vyzvednout a komu prodat.

Naim Kollčaku u soudu Foto: Aleš Honus, Právo
Ostravský drogový boss údajně řídil prodej heroinu z Mírova

Žena si ale podle obžaloby peníze nechala a pořídila si za ně auto. Kollčaku i šestatřicetiletá opatrovnice v domově důchodců Zdenka Giemzová obžalobu odmítají. "O drogách nic nevím. Nikdy jsem je neměla v ruce. Nikdy jsem je neužívala. Nerozumím tomu, o co tady jde. Jsem nevinná," řekla obžalovaná žena. Přiznala ale, že byla milenkou odsouzeného drogového bosse. "Měli jsme blízký vztah. Byli jsme milenci. K ničemu mě ale nenaváděl," řekla.

Podle obžaloby Kollčaku ve svých bytech v Ostravě a Praze před zatčením v roce 2008 ukryl celkem 5,5 kilogramu heroinu. V Ostravě skryl pět kilo ve sníženém stropě na toaletě. V Praze pak ukryl zbytek za dřevěným obložením stěn. Právě tento balíček Giemzová údajně vyzvedla a postupně za 550 tisíc korun prodala.

I Kollčaku dnes u soudu řekl, že je nevinný. Podle něj jde o pomstu jeho krajana, který v ostravském bytě po jeho zatčení bydlel. Ten neúspěšně sváděl sestru obžalované ženy. Když neuspěl, údajně se rozhodl oběma pomstít. "Ve věznici, kde jsme spolu nějaký čas byli, mi řekl, že nás namočí," tvrdí Kollčaku. Ten také tvrdí, že narkotika a zbraně, které policie našla v Ostravě, nemohly být jeho. "Oba byty po mém zatčení pečlivě prohledávala policie. Byli tam i psi. Nic se nenašlo," řekl.

Na balíčku drog byly otisky

Naopak proti jeho tvrzení hraje to, že na pětikilogramovém balíčku s heroinem byly jeho otisky. "Nedokážu to vysvětlit," řekl muž na otázku soudu. Nějaké peníze ale Giemzová získala, protože si pořídila auto. Kollčaku tvrdí, že zneužila peníze jeho kamaráda, které dostala, aby zaplatila jeho advokáta. To ale žena odmítá. Nic prý nedostala a původ peněz na auto vysvětlí během hlavního líčení až její současný přítel.

Kollčaku patří či patřil mezi vysoce postavené členy drogové mafie v Česku. Heroin k nám nechával pašovat ze Švédska. Odsouzen byl společně s dalšími komplici za pokus o převoz 16 balíčků se čtyřmi kilogramy heroinu za deset miliónů korun. Navíc skupina připravovala dovoz pěti kilogramů efedrinu do Česka. Z něj se měl v tuzemsku vyrábět pervitin. Albánec za to dostal trest ve výši 13,5 roku.

I tato obvinění ale během předchozího procesu Kollčaku odmítal. Tvrdil, že se jedná o pomstu agenta BIS, se kterým odmítl spolupracovat. Kollčaku podle obžaloby fungoval na Ostravsku a v dalších částech Česka jako významný dealer pervitinu. Už dříve byl odsouzen za pašování 35 kilogramů heroinu k desetiletému trestu. Vrchní soud mu později trest o polovinu snížil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků