Hlavní obsah
Tomáš Křepela (vlevo) a Rudolf Fian v roce 2015 u Vrchního soudu v Olomouci Foto: Aleš Fuksa, Právo

Organizátor metanolové kauzy, odsouzený na doživotí, se stížností neuspěl

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost pravomocně doživotně odsouzeného Slováka Rudolfa Fiana, jednoho z hlavních organizátorů metanolové kauzy. Česká televize (ČT) to zjistila z justiční databáze. Fian byl jedním z míchačů metanolem kontaminované směsi, která v roce 2012 zabila zhruba 50 lidí.

Tomáš Křepela (vlevo) a Rudolf Fian v roce 2015 u Vrchního soudu v Olomouci Foto: Aleš Fuksa, Právo
Organizátor metanolové kauzy, odsouzený na doživotí, se stížností neuspěl

Ústavní stížnost byla poslední možností, jak doživotní trest vězení zvrátit. Důvody odmítnutí stížnosti nechtěl ÚS komentovat, uvedla ČT.

Fian se na ÚS obrátil společně s druhým doživotně odsouzeným Tomášem Křepelou loni v květnu. Předtím v lednu zamítl jejich dovolání Nejvyšší soud. O Křepelově ústavní stížnosti ÚS dosud nerozhodl.

Oba se podle pravomocných rozsudků soudů dopustili obecného ohrožení, když metanolovou směsí otrávili 117 lidí, ze kterých pět desítek zemřelo.

V případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí.
Nejvyšší soud

"Nejvyšší soud konstatuje, že v případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí," stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty, které české právo umožňuje.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků