Hlavní obsah
Obžalovaný Michal Kravec Foto: Patrik Biskup, Právo

Odvolací soud zrušil trest primáři za podvod s krví

Krajský soud v Plzni zrušil rozsudek nad bývalým přednostou domažlické nemocnice Michalem Kravcem a vrátil ho zpět Okresního soudu v Domažlicích. Ten ho loni v říjnu potrestal za poškozování cizích práv. Lékař totiž v nemocnici nařídil zdravotní sestře odebrat krev hospitalizovanému pacientovi, kterou pak vydával za svoji, aby se vyhnul postihu za jízdu pod vlivem alkoholu.

Obžalovaný Michal Kravec Foto: Patrik Biskup, Právo
Odvolací soud zrušil trest primáři za podvod s krví

„Rozhodnutí okresního soudu není v zásadě chybné, nebo, že bychom měli na věc odlišný názor. Ale rozsudek jsme zrušili kvůli jeho nedostatečnému odůvodnění,” vysvětlil předseda senátu Eduard Wipplinger.

Okresní soud primáři původně uložil podmíněný trest, pokutu 40 tisíc a zákaz samostatné činnosti lékaře na 20 měsíců. „Zneužil svého postavení a svým jednáním jako lékař selhal,” uvedl domažlický soudce Milan Anderle.

Pětačtyřicetiletému lékaři policisté před dvěma lety při silniční kontrole naměřili v dechu půl promile alkoholu. Odvezli ho do nemocnice k odběru krve, ovšem vzorek byl negativní a přestupkové řízení bylo následně zastaveno.

Nemám tušení, kdo ji mohl vyměnit.
obžalovaný

Kravec prohlásil, že před jízdou nic nepil a rovněž odmítl nařčení týkající se možné záměny krve. „Sestra mi krev odebrala na chirurgické ambulanci pod dozorem policisty. Já jsem neměl důvod s krví jakkoliv manipulovat,“ prohlásil obžalovaný chirurg, který má v evidenční kartě řidiče pět záznamů za překročení povolené rychlosti, přičemž v jednom případě mu byl odebrán na rok řidičák.

Dále uvedl, že původně policisté ani krevní zkoušku nepožadovali s tím, že podle nadýchaných hodnot by se jednalo pouze o přestupek. „Když jsme ale na služebně sepisovali protokoly, tak se situace změnila a policisté mě eskortovali zpět do nemocnice k odběru krve,“ dodal Kravec.

Půl promile

Na otázku žalobce, jak si vysvětluje, že zkoumaná krev nebyla jeho, primář u soudu řekl: „Tohle si nedokážu dát dohromady. Nemám tušení, kdo ji mohl vyměnit. Vím ale o dvou případech záměny vzorku odebrané krve, které se v minulosti staly v domažlické nemocnici,“ prohlásil Kravec.

Primáře zastavili policisté v noci na 21. února 2014 v Mánesově ulici v Domažlicích a při dechové zkoušce mu naměřili půl promile alkoholu. „Řidič nám poté oznámil, že je primářem a že ho volají do nemocnice k akutnímu zákroku u pacienta v ohrožení života,“ vypověděl před soudem policista Jiří Jansa a dodal, že ho tam s kolegou odvezli.

Podle něho si Kravec v nemocnici oblékl bílý plášť a odešel na operační sál. „Řekl, že tam za ním nesmíme, a tak jsme zůstali před dveřmi s tím, že kolega se snažil zjistit, zda na sále skutečně probíhá nějaká operace, neboť se nám nelíbilo, že by měl lékař provádět zákrok pod vlivem alkoholu. Asi po deseti minutách primář vykoukl ze dveří a divil se, že jsme stále tady,“ pokračoval policista.

Sestra se přiznala

Po asi hodině a půl přišel za policisty zástupce ředitelky nemocnice s tím, že Kravec s nimi bude spolupracovat. „Opakovaně se podrobil dechové zkoušce, která byla opět pozitivní, a pak jsme ho převezli na obvodní oddělení k dalším vyšetřovacím úkonům. Tam sám sdělil, že chce krevní zkoušku, kterou předtím odmítal,“ řekl dále Jansa.

Proto policisté odvezli Kravce zpět do nemocnice, kde mu sestra na chirurgické ambulanci odebrala krev. „Nesledoval jsem, co se s krví děje. Sestra nám pak dala obálku se zkumavkou s krví označenou jménem,“ uzavřel policista.

Staniční sestra Věra Karbanová u soudu přiznala, že zkumavky vyměnila. „Primář to po mně chtěl, věděla jsem, že když to neudělám, tak letím z práce,“ uvedla Karbanová s tím, že později, když případ začala vyšetřovat policie, si ji Kravec zavolal do kanceláře.

„Řekl mi, že na mě spoléhá a že se mi bude revanšovat,“ prohlásila sestra. Za své jednání se stydí. „Beru to jako osobní selhání po psychickém nátlaku,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků