Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Odvolací soud zprostil policistu obžaloby z napadení režiséra

Krajský soud ve Zlíně v úterý zprostil policistu Michala Máčalu obžaloby z napadení režiséra Tomáše Bintera. Potvrdil tak rozsudek okresního soudu z loňského října a verdikt nabyl právní moci. Podle státního zástupce třicetiletý člen pohotovostního a eskortního oddílu krajského ředitelství policie Máčala jednačtyřicetiletého režiséra bezdůvodně tloukl ve výslechové místnosti ve Zlíně. Máčala vinu odmítl.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Odvolací soud zprostil policistu obžaloby z napadení režiséra

Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo až pět let vězení. Podle předsedy senátu krajského soudu Jiřího Dufka je odvolání státního zástupce nedůvodné.

„Okresní soud provedl veškeré možné důkazy, řádně se s nimi vypořádal a vyvodil z nich logické závěry. Jeho rozhodnutí lze akceptovat. Ať je jakkoliv pravděpodobné, že obžalovaný skutek spáchal, nelze tento závěr učinit se stoprocentní jistotou,“ uvedl Dufek.

Je to velká úleva, protože kvůli tomuto obvinění jsem se dostal v profesním i v osobním životě do složité situace.
Policista

Podle okresního soudu bylo prokázáno, že se skutek stal a že je trestným činem, ale nepodařilo se prokázat, že jej spáchal Máčala. Podle soudce nelze vyloučit, že režiséra zbil některý z jeho kolegů. Podle státního zástupce na policejní stanici evidentně postupovala úřední osoba nad rámec zákona o policii i nad rámec vnitřních předpisů policie.

Máčala se podle něj navíc dopustil násilí na člověku, který byl spoutaný a navíc utlumený slzným plynem. Výpověď Bintera, který útok popsal, je podle státního zástupce věrohodná. Máčala rozhodnutí soudu přivítal. „Je to velká úleva, protože kvůli tomuto obvinění jsem se dostal v profesním i v osobním životě do složité situace,“ řekl.

Krajské ředitelství policie čekalo s případnými dalšími opatřeními ve věci na pravomocný rozsudek. Podle jeho mluvčího Petra Jaroše bude muž vzat zpět do služby a mzda mu bude doplacena. „Od začátku říkám, že jsem nevinný. Nevidím důvod, proč bych se k policii neměl vracet,“ dodal Máčala.

Policista se vrátí k práci

Při další práci prý ale hodlá používat vlastní kameru a zákroky si nahrávat. Muž údajně spoutanému režisérovi vulgárně nadával a bitím způsobil zranění očí. Podle obžaloby Binterovi nasadil tmavé brýle a přes ně jej několikrát udeřil. Máčala to popřel. Podle znalce si Binter mohl některá zranění způsobit i pádem, modřiny kolem očí ale vznikly zřejmě násilím.

Režisér byl ve Zlíně loni koncem ledna pracovně a večer si s přáteli zašel do baru. Tam se prý s kamarádem ohradil proti tomu, když barmanka chtěla zavírat. Žena na ně proto zavolala policii. Hlídka oba muže odvezla do nemocnice na lékařskou prohlídku a pak údajně na služebnu, kde je prý muži zákona uráželi a zbili. Nakonec oba muže policie odvezla na záchytku.

Máčala tvrdil, že se je nejprve snažil po dobrém dostat z baru, který odmítali opustit a sami si nalévali alkohol, i když obsluha chtěla zavírat. Podle něj Binter, jenž nadýchal přes promile alkoholu, kladl při vyvádění z baru aktivní odpor, byl arogantní a nadával. Režisér odmítl, že by policistům nadával nebo zákroku bránil. Prý se chystal z baru odejít, ale hlídka mu nechtěla vrátit občanský průkaz. Místo toho jej prý spoutala, odvezla a zbila.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků