Hlavní obsah
Před karvinským soudem drží hladovku Pavel Barkoci, který se stal podle svých slov obětí justičního omylu. Foto: Aleš Honus, Právo

Odsoudili mě neprávem, tvrdí muž, který před soudem drží hladovku

Protestní hladovku před budovou Okresního soudu v Karviné drží od pondělí pětapadesátiletý Pavel Barkoci. Už osmnáct let se marně domáhá obnovy procesu, ve kterém byl odsouzen k devítiletému trestu za přepadení dvou mužů. Soudy všechny jeho žádosti na obnovu procesu doposud zamítají, muž ale stále trvá na svém.

Před karvinským soudem drží hladovku Pavel Barkoci, který se stal podle svých slov obětí justičního omylu. Foto: Aleš Honus, Právo
Odsoudili mě neprávem, tvrdí muž, který před soudem drží hladovku

O své hladovce Barkoci již informoval ministra spravedlnosti, předsedu vlády i Nejvyšší státní zastupitelství. Svůj protest považuje za poslední možnost, jak očistit své jméno. „Buď se konečně někdo chytne za nos a dojde k obnově procesu, anebo to nechají dojít tak daleko, že zemřu,“ řekl Právu ve středu Barkoci, který podle svých slov pije pouze vodu a čaj. Před budovou soudu postává s transparentem denně od 8 do 16 hodin.

Jeho případ se začal odvíjet v roce 1994, kdy byli přepadeni dva muži u karvinské restaurace Rozvoj. „Když jsem odcházel domů, na parkovišti jsem viděl dva zmlácené chlapy. Raději jsem odešel, nechtěl jsem s tím mít nic společného. Později pro mne přišli policajti a hodili to na mne,“ tvrdí Barkoci s tím, že tehdy měl určité problémy se zákonem. „Nebyl jsem žádný svatoušek, tohle přepadení ale na svědomí nemám. Policajtům jsem se jenom hodil jako pachatel, měl jsem u nich škraloup,“ tvrdí Barkoci.

Ministerstvo jednu stížnost uznalo

Muž byl tehdy odsouzen na devět let do vězení. Po celou dobu výkonu trestu podával stížnosti na soudce a trestní oznámení na kriminalisty. „Psal jsem všem předsedům vlád od Klause přes Zemana, Špidlu a Grosse. Psal jsem ministrům spravedlnosti, prezidentovi i všem justičním orgánům. Nic se ale nezměnilo,“ vzpomíná Barkoci.

„Říkali mi, ať se přiznám a přestanu si stěžovat, že budu mít šanci na podmíněné propuštění. To jsem ale odmítl, a tak jsem si odseděl celých devět let,“ tvrdí.

Teprve v minulém roce nastal určitý zlom, když ministerstvo spravedlnosti uznalo jeho stížnost na porušení zákona a rozhodlo, že Okresní soud v Karviné i Krajský soud v Ostravě porušil zákon tím, že mu nebyl v jeho případu ustanoven obhájce. Přesto k obnově řízení ani v loňském roce nedošlo, protože soud rozhodl, že ani zjištěná pochybení nemění nic na důkazní situaci a nemohla by mít na odsuzující verdikt žádný vliv.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků