Hlavní obsah
Zdeněk Doležel Foto: Petr Hloušek, Právo

Obvinění v kauze Budišov byli zproštěni obžaloby

Třebíčský okresní soud ve středu v takzvané kauze Budišov zprostil obžaloby z vydírání oba aktéry - bývalého poradce sociálně demokratických premiérů Zdeňka Doležela i úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. Obžaloba je vinila z vydírání architekta Marka Řičáře. Zproštění obžaloby navrhl v úterý státní zástupce.

Zdeněk Doležel Foto: Petr Hloušek, Právo
Obvinění v kauze Budišov byli zproštěni obžaloby

Z vydírání byl původně obžalován také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však letos v květnu zemřel. [celá zpráva]

Vydírání se skupina údajně dopustila tím, že požadovala po architektu Řičářovi vydání účetnictví společnosti Bono Publico, jejímž prostřednictvím chtěli získat evropské dotace na opravu zdejšího zámku. Doležel i Řehulka ve svých výpovědích obžalobu odmítli. 

Oba se po vynesení rozsudku vzdali práva na odvolání. Státní zástupce si ponechal zákonnou lhůtu na rozmyšlenou a počká si na písemné vyhotovení rozsudku. Jak po jednání uvedl, není zcela spokojen s konkrétním paragrafem, na jehož základě byli Doležel a Řehulka osvobozeni. Zproštění obžaloby sám v úterý navrhl. [celá zpráva]

Péťa, Doležel a Řehulka měli podle obžaloby nadhodnotit náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun. V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s dotacemi však žádné obvinění nepadlo.

Doležela a Péťu kriminalisté původně vinili také z úplatkářství. Doležela ale státní zastupitelství tohoto obvinění zprostilo a u Péti ho překvalifikovalo z přímého úplatkářství na nepřímé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků