Hlavní obsah
Nový náměstek pro IT na MPSV Jan Baláč (ČSSD). Foto: ČSSD

Obviněné po razii na MPSV poslali domů, pro vazbu nejsou důvody

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustili ve středu dopoledne na svobodu dva vysoce postavené úředníky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kteří čelí obvinění kvůli zakázkám na informační systémy. Jejich umístění do vazby navrhovat nebudou.

Nový náměstek pro IT na MPSV Jan Baláč (ČSSD). Foto: ČSSD
Obviněné po razii na MPSV poslali domů, pro vazbu nejsou důvody

„Oba obvinění byli policejním orgánem propuštěni ze zadržení na svobodu, neboť odpadly vazební důvody,“ potvrdil Právu státní zástupce Zdeněk Matula.

Mezi obviněné patří náměstek ministryně Jan Baláč, který vede sekci ekonomickou a IT. Druhým obviněným pak má být vedoucí oddělení bezpečnosti IT Karel Macek.

Policie obviněné zadržela v pondělí dopoledne. Ve středu po 48 hodinách skončila lhůta, během které mohli být úředníci drženi v cele předběžného zadržení. Na svobodu se podle informací Práva dostali poměrně krátce před vypršením této lhůty.

Detektivové úředníky MPSV obvinili z pletich při zadávání veřejné zakázky a přípravy zneužití pravomoci úřední osoby. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáctileté tresty.

Vyšetřovatelé se zajímají o výběrové řízení na informační systém pro výplatu sociálních dávek. Kvůli zakázce za čtvrt miliardy korun podle Lidových novin padla žádost o úplatek ve výši tří milionů korun. To ale státní zástupce nepotvrdil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků