Hlavní obsah
Rodný domek F. L. Věka - F. VL. Heka v Dobrušce Foto: Jana Melicharová

NS zamítl stížnost ministra v případu mladé prodavačky

Jednadvacetileté Adéle Rajdlové v úterý zhasla jedna z nadějí, že přeci jen nepůjde za pokus vraždy Slováka Erika Smatany do vězení. Nejvyšší soud (NS) totiž zamítl stížnost ministra spravedlnosti Pavla Němce, který se angažoval ve prospěch této mladé prodavačky.

Rodný domek F. L. Věka - F. VL. Heka v Dobrušce Foto: Jana Melicharová
NS zamítl stížnost ministra v případu mladé prodavačky

"Stížnost ministra pro porušení zákona byla shledána nedůvodnou," sdělila včera Právu mluvčí NS Marika Komoňová. Pro Rajdlovou toto rozhodnutí znamená, že zřejmě v blízké době bude muset nastoupit do vězení. Němec totiž zároveň se stížností přikročil na konci minulého roku k neobvyklému kroku, když ženě do doby, než padne rozhodnutí NS, nástup do vězení odložil.

Rajdlová se s o rok starším Smatanou seznámila jednoho červencového večera roku 2002 na diskotéce na pražském Jižním Městě. V klubu se dali do řeči a pak spolu vyšli na vzduch. Před budovou diskotéky Rajdlová mladíka brutálně pobodala nožem, tzv. motýlkem, který měla v kapse. Jedna ze tří ran šla pouhé dva milimetry od srdce, podle lékařů měl Slovák velké štěstí, že útok přežil.

Rajdlová se od počátku bránila, že Smatana ji chtěl znásilnit, a ona jednala v sebeobraně. Smatana naopak tvrdil, že milostné dobrodružství iniciovala ona, a pak ho z ničeho nic pobodala. Stíháni nakonec byli oba. Zatímco Smatanu soudy obžaloby zprostily, Rajdlová odsouzena byla. Poněkud neobvykle nejprve k 10 letům, jednu dobu pak k podmíněnému trestu, definitivně v dubnu roku 2004 k sedmiletému vězení za pokus vraždy.

Proti rozsudku si později podala dovolání jak Rajdlová, tak i nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která nesouhlasila s tím, že soudy Rajdlové uložily trest pod dolní hranicí sazby. Obě dovolání byla odmítnuta. Ministr svou stížnost zdůvodňoval několika argumenty.

"Důvodů bylo několik. Přes porušení logiky při hodnocení důkazů, nebyly brány v potaz některé okolnosti případu, ve věci nebyl dostatečný důkazní materiál až po to, že soud nevzal v potaz fyzické dispozice obou účastníků, včetně psychologického posudku paní Rajdlové, který by potvrdil, anebo vyloučil její motivaci," tlumočil Němcovo rozhodnutí mluvčí ministerstva Petr Dimun v lednu. Rajdlová se v současné době domáhá obnovy procesu, pražský městský soudce Petr Braun toto jednání přerušil právě do doby, než ve věci rozhodne NS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků