Hlavní obsah
Podnikatel Radovan Vítek Foto: Milan Malíček, Právo

NS údajně odmítl Vítkovo dovolání o 412 miliónů odškodného

Nejvyšší soud (NS) podle České televize odmítl dovolání miliardáře Radovana Vítka, který chtěl od státu 412 miliónů za zmařený obchod. Mluvčí soudu Petr Tomíček řekl, že skutečně padlo rozhodnutí o Vítkově dovolání. Výsledek ale nepotvrdil, rozhodnutí je příliš čerstvé a nejprve je musí dostat účastníci řízení.

Podnikatel Radovan Vítek Foto: Milan Malíček, Právo
NS údajně odmítl Vítkovo dovolání o 412 miliónů odškodného

Obchod Vítkovi nevyšel kvůli trestnímu stíhání. Po zablokování svého majetku státním zastupitelstvím prý nemohl splnit obchodní závazek a musel následně zaplatit vysokou smluvní pokutu. Podle pravomocného verdiktu si však za škodu do jisté míry může sám a na odškodnění nárok nemá.

Vítek v žalobě poukazoval na to, že v srpnu 2004 uzavřel smlouvu o převodu pozemků se společností The Marketplace, ve které byla stanovena smluvní pokuta 300 miliónů korun. O měsíc později byl obviněn z přípravy obchodování s lidmi za účelem pohlavního styku a putoval na několik týdnů do vazby. Státní zastupitelství zároveň zajistilo veškerý jeho majetek.

Trestní stíhání skončilo v září 2005. Škodu pak Vítek vymáhal od státu prostřednictvím ministerstva spravedlnosti. Odvolací soud dnes ale loni konstatoval, že na ni nemá nárok, protože orgánům činným v trestním řízení před lety neoznámil, že mu zablokováním majetku může vzniknout škoda.

Vítkovou žalobou se nejprve zabýval Obvodní soud pro Prahu 2. Ten dospěl k závěru, že nárok je promlčený. Odvolací Městský soud v Praze sice závěr o promlčení nesdílel, peníze ale Vítkovi stejně nepřiznal. Žalované ministerstvo spravedlnosti v minulosti argumentovalo i tím, že Vítek nevýhodnou smlouvu uzavřel záměrně, protože věděl, že proti němu bude záhy zahájeno trestní stíhání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků