Hlavní obsah

NS údajně odmítl Vítkovo dovolání o 412 miliónů odškodného

9. 9. 2015, 12:47 – Brno • Aktualizováno 9. 9. 2015, 12:55

Nejvyšší soud (NS) podle České televize odmítl dovolání miliardáře Radovana Vítka, který chtěl od státu 412 miliónů za zmařený obchod. Mluvčí soudu Petr Tomíček řekl, že skutečně padlo rozhodnutí o Vítkově dovolání. Výsledek ale nepotvrdil, rozhodnutí je příliš čerstvé a nejprve je musí dostat účastníci řízení.

Foto: Milan Malíček, Právo

Podnikatel Radovan Vítek

Článek

Obchod Vítkovi nevyšel kvůli trestnímu stíhání. Po zablokování svého majetku státním zastupitelstvím prý nemohl splnit obchodní závazek a musel následně zaplatit vysokou smluvní pokutu. Podle pravomocného verdiktu si však za škodu do jisté míry může sám a na odškodnění nárok nemá.

Vítek v žalobě poukazoval na to, že v srpnu 2004 uzavřel smlouvu o převodu pozemků se společností The Marketplace, ve které byla stanovena smluvní pokuta 300 miliónů korun. O měsíc později byl obviněn z přípravy obchodování s lidmi za účelem pohlavního styku a putoval na několik týdnů do vazby. Státní zastupitelství zároveň zajistilo veškerý jeho majetek.

Trestní stíhání skončilo v září 2005. Škodu pak Vítek vymáhal od státu prostřednictvím ministerstva spravedlnosti. Odvolací soud dnes ale loni konstatoval, že na ni nemá nárok, protože orgánům činným v trestním řízení před lety neoznámil, že mu zablokováním majetku může vzniknout škoda.

Vítkovou žalobou se nejprve zabýval Obvodní soud pro Prahu 2. Ten dospěl k závěru, že nárok je promlčený. Odvolací Městský soud v Praze sice závěr o promlčení nesdílel, peníze ale Vítkovi stejně nepřiznal. Žalované ministerstvo spravedlnosti v minulosti argumentovalo i tím, že Vítek nevýhodnou smlouvu uzavřel záměrně, protože věděl, že proti němu bude záhy zahájeno trestní stíhání.

Reklama

Související témata:

Výběr článků