Hlavní obsah

Nevlastní matce se za vychování odvděčil smrtí

S kamennou tváří vcházel v pondělí do soudní síně Libor Olivka (49) z Bohumína, který letos v únoru podle obžaloby brutálně ubodal svou 75letou nevlastní matku Františku Olivkovou. Ženě ve spánku zasadil 42 ran kuchyňským nožem, potom ji ještě okradl o čtyři tisíce korun a utekl. Dopaden byl po dvou týdnech, kdy cestoval načerno vlakem. Ostravský krajský soud rozsudek vyhlásí až v září, protože tento týden se nemohli dostavit předvolaní znalci.

Nevlastní matce se za vychování odvděčil smrtí

Libora Olivku, stejně jako šest jeho sourozenců, odložila biologická matka hned po narození do kojeneckého ústavu. Adoptivní rodiče se z něj snažili vychovat slušného člověka, ale po patnácti letech idylického soužití začaly problémy. Útěky z domova, drobné krádeže, divoké hádky s matkou.

Hádky s matkou na denním pořádku

Dnes má za sebou Olivka nevydařené manželství se dvěma dětmi, několik trestů odnětí svobody a pokus o sebevraždu. Předloni, po propuštění z posledního výkonu trestu, začal znovu bydlet s nevlastní matkou. Po chvíli znovu začaly hádky, které byly takřka na denním pořádku.

Osudný den 26. února Olivka jako obvykle celý den sledoval televizi a luštil křížovky. Po deváté hodině večer, kdy stařenka usínala, se vkradl do ložnice s kuchyňským nožem a bezdůvodně ji začal bodat.

Po vraždě hledal útěchu v alkoholu

"Nevím, co mě to popadlo. Najednou jsem měl před očima tmu. Když jsem přišel k sobě, stál jsem tam s nožem v ruce a všude byla samá krev," řekl do protokolu kriminalistům. U soudu odmítl vypovídat a plně odkázal na své dřívější výslechy, které soudce přečetl. Po dokonání vraždy bez motivu sebral z kuchyně čtyři tisíce korun a odešel hledat útěchu v alkoholu. Během noci vystřídal asi pět restaurací a následně odjel do Přerova a Brna, kde se celé dny potuloval po ulicích.

Policie po něm zatím vyhlásila pátrání. "Přespával jsem na Armádě spásy a snažil jsem se najít nějakou práci," řekl Olivka. Když mu došly peníze, snažil se načerno odcestovat do Prahy. Ve vlaku jej ale dopadli revizoři, skončil v rukou železniční policie a pak ve vazbě.

Soudce po výslechu svědků hlavní líčení odročí za účelem předvolání znalců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků