Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Nepříčetný mladík, který zavraždil kamaráda, půjde na léčení

Dvacetiletému mladíkovi, který letos o Velikonocích ve Varnsdorfu nožem zavraždil 18letého kamaráda, nařídil ve středu Krajský soud v Ústí nad Labem ochranné psychiatrické léčení. O vině a trestu soud ani nerozhodoval, protože státní zastupitelství kvůli nepříčetnosti mladíkovo trestní stíhání zastavilo.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Nepříčetný mladík, který zavraždil kamaráda, půjde na léčení

Vražda se stala v noci na Velikonoční pondělí 17. dubna. Tělo mrtvého objevili kolemjdoucí v centru Varnsdorfu poblíž kina Panorama ráno. Již krátce po činu se ústeckým krajským kriminalistům podařilo zadržet pravděpodobného pachatele vraždy.

Ten se k činu kriminalistům přiznal. Popsal, kde doma ukryl nůž. Soud ho poslal do vazby v Teplicích, kde se pokusil v cele oběsit. Putoval tak na vězeňskou psychiatrii, kde odhalili chorobu.

Státní zástupkyně Lenka Letáčková proto na začátku září Noskovo stíhání zastavila, její krok potvrdilo minulý týden i Vrchní státní zastupitelství v Praze. Kdyby byl souzen za vraždu, hrozilo by mu deset až 18 let vězení.

Nyní je mladík v psychiatrické nemocnici. U soudního jednání osobně nebyl, lékaři jeho účast kvůli možnému zhoršení zdravotního stavu nedoporučili.

Přiložil jsem mu nůž k ohryzku, vypověděl

Kriminalistům ještě jako obviněný popsal, jak se čin stal. Večer se prý šel projít a potkal partu kamarádů, která popíjela u dětského hřiště. Tak se k nim připojil. Později prý doprovázel opilého kamaráda domů a po slovní rozepři ho bodl. „Přiložil jsem mu nůž k ohryzku krku. Začal ještě více útočit, uhnul jsem a bodnul jsem ho do pravé strany,“ vypověděl s tím, že se o další osud kamaráda nezajímal.

Podle lékařů trpí rozvíjejícím se schizofrenickým onemocněním a v době činu měl zaniklé ovládací a rozpoznávací schopnosti. Podle psychiatra Michala Hesslera se u něj schizofrenické onemocnění začalo rozvíjet zhruba před dvěma lety. „Jeho pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný, pokud by nebyl léčen,“ řekl u soudu Hessler s tím, že motiv hodnotí jako jednoznačně chorobný.

Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Státní zástupkyně se na místě možnosti na podání stížnosti vzdala, advokát mladíka si ponechal lhůtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků