Hlavní obsah
Bratři Zdeněk (sedící) a Alexandr Zemkové v předsálí soudní síně spolu s obviněnou Michaelou Schneidrovou z ERÚ. Archivní snímek Foto: Miloslav Homola, Právo

Nejvyšší soud propustil z vězení bývalou pracovnici ERÚ Schneidrovou

Nejvyšší soud (NS) dal v souvislosti s rozhodnutím v kauze solárních elektráren na Chomutovsku pokyn k propuštění Michaely Schneidrové. Bývalá vedoucí odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) si odpykávala sedm let ve vězení. Jde zatím o jedinou dostupnou informaci k rozhodnutí o dovoláních, které padlo v úterý bez veřejného jednání.

Bratři Zdeněk (sedící) a Alexandr Zemkové v předsálí soudní síně spolu s obviněnou Michaelou Schneidrovou z ERÚ. Archivní snímek Foto: Miloslav Homola, Právo
Nejvyšší soud propustil z vězení bývalou pracovnici ERÚ Schneidrovou

NS podle mluvčího Petra Tomíčka rozhodl o dovoláních obžalovaných i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rozhodnutí obsahuje šest výroků, týkají se jednotlivých obžalovaných.

"Mohu potvrdit, že na základě jednoho z výroků bylo rozhodnuto o okamžitém propuštění Ing. Michaely Schneidrové z výkonu trestu ve věznici ve Světlé nad Sázavou, přičemž senát následně rozhodl, že se tato obviněná nebere ani do vazby," napsal Tomíček.

Schneidrová dostala v roce 2016 původně od Krajského soudu v Brně 8,5 roku vězení, letos v lednu jí vrchní soud trest o rok a půl snížil. Jak dlouho byla ve vězení, není jasné.

Další informace zatím soud nezveřejní, nejprve se výsledek musí dozvědět účastníci řízení. "Senát má nyní lhůtu 30 dnů na vypracování podrobného odůvodnění jednotlivých výroků, poté bude spis s rozhodnutím odeslán prvoinstančnímu Krajskému soudu v Brně, aby rozhodnutí řádně doručil na všechna místa, kde je to nutné," uvedl Tomíček.

Vitásková zproštěna

Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli s trestem šest let a devět měsíců. Revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok z šesti na sedm let.

Bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou zprostil Vrchní soud v Olomouci obžaloby. Právě Vitáskové se týkalo Zemanovo dovolání.

Nejvyšší státní zástupce akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Existuje však podle žalobců také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša - Sun a Zdeněk - Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové v minulosti pochybení popírali. "Ničeho nezákonného jsme se nedopustili," uvedli před časem v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků