Hlavní obsah
Matka si se svým druhem vyslechla 15letý trest. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Nedávali chlapci inzulín a on zemřel. Odsedí si 15 let

Hradecký krajský soud ve středu potrestal 15 roky vězení matku šestiletého chlapce a jejího druha, kteří dítěti trpícímu cukrovkou nepodávali inzulín. Chlapec zemřel v dubnu 2013. Podle spisu partneři v rozporu s pokyny lékařů snižovali a postupně vysadili dávky inzulínu.

Matka si se svým druhem vyslechla 15letý trest. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Nedávali chlapci inzulín a on zemřel. Odsedí si 15 let

„Jděte už do háje, fakt,“ jediný komentář, který obžalovaná Jana H. řekla novinářům po odchodu ze soudní síně. V ní se stejně jako její druh Ivan D. proti rozsudku odvolala.

Trestní stíhání bylo zahájeno pro trestní čin ublížení na zdraví s následkem smrti, ke kterému bylo později přidáno týrání svěřené osoby. Ovšem v průběhu hlavního líčení došlo k dalšímu překvalifikování, a to na vraždu dítěte, navíc zvlášť trýznivým způsobem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Gró jejich obhajoby spočívalo v tom, že byli navedeni léčiteli k vysazování a postupné neaplikaci inzulinu.
žalobkyně

„Chlapec trpěl, protože hyperglykemie, následkem které docházelo k selhávání orgánů, přináší bolesti břicha, je spjata se stavem, který by obtížně snášel i dospělý, natož šestileté dítě,“ uvedla státní zástupkyně Lucie Žabková s tím, že chlapec trpěl několik dní před smrtí. Příznaky hyperglykemie se ale začaly projevovat od chvíle, kdy mu byl lék snižován a postupně se stupňovaly.

Jak vyplynulo z výpovědí svědků, oba obžalovaní věděli, co se stane, když nebudou aplikovat inzulín. „Ano, věděli, že může dojít k těžkému poškození na zdraví až smrti,“ dodala státní zástupkyně.  Jsou to podle ní lidé, kteří disponují mentální kapacitou spíše podprůměrnou, ale dostačující na to, aby pochopili charakter nemoci i způsob léčby.

„Gró jejich obhajoby spočívalo v tom, že byli navedeni léčiteli k vysazování a postupné neaplikaci inzulinu. Nicméně to nebylo prokázáno a navíc, ani taková skutečnost by je trestní odpovědnosti nezbavila,“ dodala žalobkyně.

Vinu necítili 

Obžalovaní před soudem uvedli, že vinu necítí, vysazení podávání inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka.

Od poloviny února loňského roku dítěti, o které společně pečovali, začali radikálně snižovat dávky inzulínu, který podávali jednou za čtyři dny. Posléze lék vysadili úplně, což vedlo k chlapcově smrti. Zemřel loni 10. dubna následkem oběhového selhání při hyperglykemickém kómatu.

Hoch byl vážně nemocný 

„Váhali jsme, ale když jsme viděli, že některé přírodní medikamenty fungují, tak jsme uvěřili. Svévolně bychom lék nevysadili. Ale mysleli jsme, že ho léčíme, jen jinou metodou,“ bránil se u soudu obžalovaný, který chlapce považuje dodnes za syna, i když nebyl jeho vlastní.

Řekli, že podle jejich vyšetření z očních znamének chlapec cukrovku nemá. Pouze cukr v hlavě.
obžalovaný

Jak připomněl, od narození byl hoch vážně nemocný. „Partnerka dělala nemožné, aby mu pomohla. Když nepomohli lékaři, jezdili jsme do Mariánských Lázní k lékařce praktikující přírodní medicínu. Našli jsme kapičky Tibetská medicína. Stále jsme hledali nějaké cesty, jak zmírnit záchvaty,“ uvedl během výpovědi obžalovaný.

Diagnostika pomocí očí

Zoufalí a vyčerpaní z péče o syna, jehož stav se stále jen horšil, narazili loni v lednu v Trutnově na ordinaci slibující zázraky, Iris diagnostiku pomocí očí.

„Dali nám další šanci. Řekli, že podle jejich vyšetření z očních znamének chlapec cukrovku nemá. Pouze cukr v hlavě. Nerozuměli jsme, co to je, ale hovořili o cukru v hlavě. Říkali, že to bude pět těžkých let, ale dali nám 60procentní šanci na uzdravení. Dokonce nám řekli, že bude mluvit,“ poznamenal obžalovaný.

Během přípravného řízení byli vyslechnuti i tito podnikatelé. „Připustili, že u nich obžalovaní byli, ale v žádném případě jim prý nedoporučovali ani snížení inzulinu, ani jeho vysazení,“ uvedla státní zástupkyně Žabková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků