Hlavní obsah
Lukáš Nečesaný s manželkou po vyhlášení rozsudku Foto: Vladislav Prouza, Právo

Nečesaný opět dostal za napadení kadeřnice 13 let vězení

Krajský soud v Hradci Králové v pátek opět poslal na 13 let do vězení Lukáše Nečesaného, který před soudem stanul kvůli napadení kadeřnice v roce 2013. Navíc má zaplatit škodu 339 tisíc korun. Případ soud už jednou projednával a Nečesaného odsoudil na 13 let. Nejvyšší soud verdikt zrušil a Nečesaný byl z vězení propuštěn.

Lukáš Nečesaný s manželkou po vyhlášení rozsudku Foto: Vladislav Prouza, Právo
Nečesaný opět dostal za napadení kadeřnice 13 let vězení

Soud v pátek vyslyšel návrh žalobce, který žádal právě 13 let vězení za pokus o vraždu.

„Vycházeli jsme z výpovědi poškozené i výpovědi Jiřího Fundy, ač se to někomu libí, nebo nelíbí, a dalších důkazů,“ odůvodnil tvrdý verdikt soudce Jiří Vacek, podle něhož Nečesaný ženu přepadl s úmyslem opatřit si peníze.

Roli v dvouletém případu sehrála právě výpověď spoluvězně Fundy předložená na poslední chvíli nečekaně obžalobou.

Důkaz o vině chybí, trvá na svém obhajoba

Rozsudek doposud nenabyl právní moci. Obhajoba se odvolala. Státní zástupkyně navrhla vazbu z důvodu možného útěku obžalovaného. Nečesaného příznivci po jejích slovech s hlukem opustili soudní síň. „Nikam neuteču, mám doma manželku a malé dítě,“ oponoval Nečesaný. Soud nakonec vazební návrh zamítl.

„Soud je vázán názorem Nejvyššího soudu a musí provést všechny stanovené úkony, což se nestalo. Nebyly předloženy důkazy viny, a proto žádám o úplné zproštění obžaloby,“ prohlásil advokát Oldřich Chudoba. Práva klienta byla podle advokátů postojem soudu a obžaloby zkrácena. Soud už před tím obhajoba označila spíše za prodlouženou ruku obžaloby.

Zasáhl Nejvyšší soud

Královéhradecký soud v lednu 2014 zprvu vynesl za pokus o vraždu verdikt 16 let do vězení. Vrchní soud v březnu téhož roku kauzu vrátil zpět, avšak krajský soud názor nezměnil. Tři roky z původního trestu nakonec Nečesanému slevil pražský vrchní soud.

Obrat nastal v květnu 2015, kdy na intervenci tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) pro porušení zákona brněnský Nejvyšší soud předchozí rozsudky zrušil a Nečesaného propustil z vězení. Věc se vrátila zpět do Hradce Králové k novému projednání. Důvodem byly výtky, že soud neměl k dispozici jediný pořádný důkaz, který by mladíka z činu usvědčoval.

BEZ KOMENTÁŘE: Nečesaný opět u soudu

Video: Vladislav Prouza, Právo

Obnovený proces s Nečesaným začal loni v září opět u královéhradeckého krajského soudu, kde napadená kadeřnice řekla, že ji napadl Nečesaný. Předtím ale Nečesaného nepoznala. Soud si vyžádal posudek znalce, který se měl týkat stavu paměti oběti.

Rodina Lukáše Nečesaného při vyhlašování rozsudku

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Vypovídali spoluvězni

Ten u soudu řekl, že si oběť napadení nemusí vybavovat zcela přesně, nebyla u ní podle něj zachována epizodická paměť. Minulý týden u soudu vypovídali spoluvězni Nečesaného, kteří tvrdí, že jim na cele sdělil, že kadeřnici napadl.

Obhajoba se snažila věrohodnost jednoho ze vězňů napadnout, soud ale její námitku v pátek neuznal.

Podle obžaloby se pokus o vraždu stal 21. února 2013 v kadeřnictví těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Žena utrpěla poranění mozku. Život jí zachránili lékaři.

V případu se velmi výrazně angažuje Nečesaného rodina, je synem ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného, který přiznal, že náklady za synovu obhajobu jdou do miliónů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků