Hlavní obsah
Náhled tabulky se seznamem členů Foto: Repro Novinky.cz

Na internet unikla data 350 tisíc hasičů

Členové sborů dobrovolných hasičů se mohou obávat zneužití svých osobních dat. Na internetu se totiž objevil seznam více než 350 tisíc členů i s jejich osobními údaji. Seznam byl volně ke stažení na jednom serveru pro ukládání souborů, Novinky na to upozornil jeden ze čtenářů.

Náhled tabulky se seznamem členů Foto: Repro Novinky.cz
Na internet unikla data 350 tisíc hasičů

Seznam členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, který čítá celkem 359 690 jmen i s jejich datem narození, částečným rodným číslem a členským číslem, si mohl kdokoliv stáhnout v excelové tabulce. Členové jsou tam rozděleni na trenéry, rozhodčí, sportovce, funkcionáře a další. Je možné tam najít také data o dětech starších pěti let, ale i údaje o 99letém seniorovi.

„Jsem malinko v šoku, svoje údaje jsem svěřil sdružení s tím, že zůstanou pouze vybranému okruhu lidí, a ne že se budou povalovat na internetu,“ řekl Novinkám jeden z dobrovolných hasičů z Moravy, který si nepřál být jmenován.

„Ve sdružení jsem od 15 let. Pokud ta data můžou být zneužita, nebo dokonce již byla, určitě bychom měli uvažovat o nějakých právních krocích. Je smutné, že se to stane zrovna u takové organizace,“ dodal.

Seznam slouží k žádostem o granty

Případem se již začal zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů. „Ve čtvrtečních odpoledních hodinách dostal náš odbor podání o úniku osobních údajů v tomto případě. Věc odbor prošetří a navrhne další řešení uvedené věci,“ informovala tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Počty jednotlivých členů v kategoriích

Foto: Repro Novinky.cz

O vyjádření, kdo s takovým seznamem ve sdružení disponuje, redakce poprosila Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „To, co uniklo, je seznam, který se předkládá ke grantům na ministerstva, která seznam vyžadují a bez kterého granty vyřazují. Dle tohoto seznamu není možné žádného člena vystopovat. V tomto seznamu nejsou citlivá osobní data,“ vysvětlil Novinkám ředitel kanceláře sdružení Jan Aulický.

Podle něj sdružení nyní zjišťuje, kdo s tímto seznam přišel do styku a kdo mohl na server ulozto.cz seznam pověsit. Po jednání sdružení zřejmě podá také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Počet členů, kteří jsou v uniklé databázi, nesouhlasí s počtem členů, které uvádí na svých stránkách sdružení, kde je číslo 353 520.

Sbory dobrovolných hasičů se podílejí na ochraně života a zdraví občanů a majetku před požáry a na poskytování pomoci při živelných pohromách a jiných událostech. V uvedeném seznamu jsou členové řazeni podle sportovních funkcí, protože Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je občanským sdružením, zatímco jednotky dobrovolných hasičů zřizují jednotlivé obce a hasiči pak mají pozice jako hasič, hasič - strojník, velitel nebo zdravotník. Většina obecních hasičů je ale zároveň členem uvedeného občanského sdružení.

Soubor byl z webového serveru ulozto.cz ve čtvrtek večer smazán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků