Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Petr Horník, Právo

Muž z Litoměřicka podle obžaloby trávil zvířata karbofuranem. Doma měl desítky dávek

Zakázaným jedem karbofuranem měl trávit zvířata žijící ve volné přírodě muž z Litoměřicka. Kriminalisté u něj při domovní prohlídce našli desítky gramů této chemické látky. Muž, který vinu odmítá, byl již obžalován, případem se bude zabývat litoměřický soud. Muži hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

Ilustrační snímek Foto: Petr Horník, Právo
Muž z Litoměřicka podle obžaloby trávil zvířata karbofuranem. Doma měl desítky dávek

„Jde o první případ, kdy se podařilo prokázat trávení zvířat tímto nebezpečným jedem,“ řekl novinářům litoměřický kriminalista Lukaš Dastlík. Spolu s kolegy na něm pracovali zhruba dva roky, přičemž podnět k šetření podal všímavý občan.

Nakonec policie obvinila z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti muže z obce u Úštěku. „Při domovní prohlídce jsme u něj zajistili jed karbofuran, který je v Česku zakázaný. Jedná se o vysoce toxický jed, který se dříve používal v rostlinoléčbě. Kromě toho, že ho používal v rámci své práce, jak nám tvrdí, aplikoval ho do požerových návnad, do vajíček nebo do ryb," řekl Dastlík.

Zemřela kuna a volavka

Divoce žijící zvířata po pozření jedu umírala podle policie v bolestech a křečích. Takto trýznivě uhynula například kuna lesní, straka obecná nebo volavka popelavá.

Policisté zabavili u muže doma 28,5 gramu karbofuranu v potravinových sklenicích. Takové množství by mohlo poškodit zdraví 407 osob, případně zapříčinit smrt 37 dospělých lidí. „Nejde o první případ, kdy jsme přijali oznámení o otravách psů či ptactva tímto nebezpečným jedem. Ve všech předchozích případech se nám ale nepodařilo pachatele odhalit,“ připomněl Dastlík.

Muž čelí obžalobě i z nedovoleného ozbrojování, protože u něj kriminalisté našli také neoprávněně drženou zbraň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků