Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Muž, kterého Zeman omilostnil, stihl za tři roky 38 podvodů

Mužem, kterému prezident Miloš Zeman udělil 4. února svou vůbec první milost, je podle informací Práva 34letý podnikatel P. M. z Plzně, odsouzený na tři roky vězení za celkem 38 skutků podvodu. Muž trpí roztroušenou sklerózou a v době udělení milosti měl přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Muž, kterého Zeman omilostnil, stihl za tři roky 38 podvodů

Jak Právo zjistilo, muž, ročník 1981, podnikal jako fyzická osoba v Pacově na Pelhřimovsku a v Plzni. V letech 2008 až 2010 vylákal v celkem 38 případech od různých osob a firem peníze, služby nebo zboží v částkách od několika tisíc do několika set tisíc korun.

V účetnictví navíc zatajil některé příjmy, čímž se vedle podvodu dopustil také přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. K tříletému trestu odnětí svobody ho v listopadu 2012 odsoudil Okresní soud v Pelhřimově. Jeho verdikt později potvrdil Krajský soud v Českých Budějovicích.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nikdy se k trestným činům nepřiznal

Odsouzený muž se k činům nepřiznal, u soudu se hájil tím, že své obchodní partnery nechtěl nikdy podvést. Šlo prý o obchodněprávní vztahy, které se měly řešit v civilních sporech.

Podle soudů však jednal s vědomým úmyslem své partnery okrást. V několika případech si nechal předem proplatit stavební práce a materiál, které nikdy nedodal, sám pak dlužil jiným firmám za opravy strojů, telekomunikační služby a zboží.

Žádost o milost podle zjištění Práva podal obhájce Pavel Rameš. „Jakkoli nepodceňuji zdravotní péči ve věznici, situace klienta je natolik závažná, že výkon trestu v jeho případě ztrácí jakýkoli účel,“ řekl Právu advokát.

Obhájce milost nečekal

„Trpí nevyléčitelnou chorobou, která jeho život neodvratně zkrátí. O tom svědčí i fakt, že soud v jeho případě už dvakrát přistoupil k přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů,“ podotkl Rameš.

Že prezident jeho žádosti vyhoví, údajně sám nečekal. „Byl jsem překvapen. Považuji to za výraz lidskosti,“ dodal obhájce.

Prezident odmítl své rozhodnutí o milosti blíže komentovat. Minulý týden pouze prohlásil, že omilostnil muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Část trestu si odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. [celá zpráva]

Související téma:

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru

Foto: Archiv TV Prima

„Jsem rád, že milost, kterými se má šetřit jako se šafránem, jsem mohl, alespoň po třech letech, v jednom případě udělit,“ uvedl Zeman. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků