Hlavní obsah

Muž chtěl zavraždit policistu, dostal 12 let

Sklopená hlava a smutný výraz v očích byly jediným, na co se v pondělí v jednací síni Krajského soudu v Brně zmohl 38letý Lubomír Oslanec z Větrného Jeníkova na Jihlavsku, když vyslechl svůj trest za pokus vraždy policisty, nedovolené ozbrojování a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci z května letošního roku. Soudci ho poslali do vězení se zvýšenou ostrahou na 12 let.

Muž chtěl zavraždit policistu, dostal 12 let

Přísný trest mu vyměřili za to, že 3. května nejdříve udeřil svou matku a posléze jí přiložil k hlavě ilegálně drženou pistoli se slovy, že by se jí nejraději zbavil. Když po chvíli přijeli na žádost napadené ženy policisté, Lubomír Oslanec na jednoho z nich namířil pistoli a zmáčkl. Výstřel nevyšel jen šťastnou náhodou. Po zásahu policisté navíc v jeho bytě našli vojenské dvě pušky, několik pistolí a malé výbušniny.

Policistu zachránila šťastná náhoda

"Vina obžalovaného je jednoznačně prokázaná a jeho tvrzení, že nechtěl nikomu ublížit a nevěděl, že proti němu zasahují policisté, je účelová. Podle důkazů ho uniformovaní policisté vyzývali několikrát. Když vnikli do jeho bytu, tak proti veliteli zásahu Miloši Prchalovi namířil zbraň a zmáčkl spoušť. Výstřel nevyšel jen díky závadě na střelivu, nikoliv z vůle obžalovaného," uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Přestože se Lubomír Oslanec hájil, že nevěděl, co se děje, byl rozespalý a netušil, že jeho matka zavolala policii, soudci mu neuvěřili ani slovo. Navíc ho usvědčovaly výpovědi všech svědků, kteří potvrdili, že kritického dne byla obec na nohou a všichni slyšeli, jak ho policisté na jedné straně vyzývají, aby vyšel ven a na druhé straně uklidňovali velmi rozrušenou ženu, které syn vyhrožoval zabitím.

Proti výstřelu by nepomohla ani neprůstřelná vesta

Protože Oslanec byl nebezpečný, ozbrojený a navíc opilý, rozhodli se policisté po krátké poradě, že vniknou do bytu, což jim povolila i matka pachatele. Když selhaly všechny pokusy a výzvy byly marné, přistavili ke zdi žebřík a dva v neprůstřelných vestách vnikli oknem do bytu. Tam na ně mířil Oslanec pistolí, kterou také použil právě proti Miloši Prchalovi. Když selhal náboj a obžalovaný pistoli přebíjel, podařilo se ho zajistit.

Že šlo o reálné nebezpečí vraždy policisty, potvrdila i soudní znalkyně z oboru soudního lékařství Svatava Duchaňová, která uvedla, že policista Prchal byl ohrožený na životě, protože vzdálenost mezi jeho tělem a pistolí byla necelý metr. "Mohlo dojít i k zasažení jiných míst, než která byla chráněná neprůstřelnou vestou. Navíc z takové blízkosti by zásah do vesty mohl mít i druhotné životu nebezpečné poranění orgánů v těle," uvedla znalkyně.

Státní zástupce rozsudek přijal a vzdal se práva odvolání. Lubomír Oslanec si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti trestu odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků