Hlavní obsah
Muž obviněný z podvodu kolem koronaviru. Foto: Policie ČR

Muž chtěl podle policie vylákat stovky tisíc určených k vyrovnání koronakrize

Policie obvinila 40letého muže z Rokycanska z podvodu kolem kompenzačních bonusů pro OSVČ vyplácených kvůli opatřením proti koronaviru. Zadržený měl používat falešnou identitu a inkasoval zhruba 250 000 korun, přičemž žádal o dalších 400 000. V případě soudu mu hrozí až desetileté vězení.

Muž obviněný z podvodu kolem koronaviru. Foto: Policie ČR
Muž chtěl podle policie vylákat stovky tisíc určených k vyrovnání koronakrize

Obviněný cizinec podle kriminalistů vystupoval v komunikaci s úřady od letošního června pod falešnou identitou s maďarským dokladem totožnosti. O vyplacení peněz měl žádat jménem 24 konkrétních lidí, kteří o tom neměli tušení.

„Protiprávní jednání spočívalo v podvodném vylákání kompenzačních bonusů určených pro OSVČ. Bonusy byly ovlivněny vládními opatřeními proti koronaviru,“ informoval o případu v úterý mluvčí policie Jan Rybanský.

Podle vyšetřovatelů si muž nechal založit několik bankovních účtů a podařilo se mu vylákat necelých čtvrt milionu korun, u dalších skoro 400 000 se o to pokusil. „Díky kontrolním mechanismům mu však tato částka již vyplacena nebyla,“ upřesnil mluvčí.

Na podezřelého žadatele o bonusy upozornil policii v červnu finanční úřad v Praze, stopy nakonec vedly podle Rybanského do malé obce na Rokycansku, kde muže kriminalisté zadrželi na konci října. „Ačkoli s policisty zpočátku nespolupracoval, pod tíhou důkazů a výsledků domovní prohlídky se k činům doznal,“ uvedl mluvčí s tím, že se podařilo najít auto značky Ford Kuga, který si měl muž pořídit na falešné doklady.

„Obviněnému, který je prověřován pro obdobnou trestnou činnost i na Rokycansku, hrozí v současné době za spáchané skutky v podobě podvodu až desetiletý trest odnětí svobody,“ dodal Rybanský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků