Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Musí se stýkat s otcem, před kterým s matkou utekla z Mexika

Drama zažila mladá žena se svou tehdy dvouletou dcerou, když v roce 2007 prchala z Mexika před otcem svého dítěte. V Česku s novým partnerem založila novou rodinu. Po letech v Česku objevil mexický otec dnes dvanáctileté dívky a začal se domáhat kontaktu s ní. Brněnský městský soud mu vyhověl s tím, že je pro dívku nejlepší, aby s otcem, kterého roky neviděla, nechce s ním být a bojí se ho, trávila čas.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Musí se stýkat s otcem, před kterým s matkou utekla z Mexika

Začátek příběhu byl jako z červené knihovny. Mladou dívku po škole, která odjela pracovat do Mexika, okouzlil místní kavalír a dívka zanedlouho otěhotněla. V tu chvíli se ale pohádka začala zadrhávat. Už před narozením dítěte měl pár spory, které vyvrcholily tím, že žena odjela porodit do Česka. Na naléhání otce se ale ještě i s dcerou vrátila do Mexika. Tam už ale na ně čekala realita. Obě skončily pod dohledem přátel partnera. Naštěstí byl se ženou i její otec, který po nějaké době pomohl zburcovat ambasádu.

Podle zprávy z českého konzulátu v Mexiku, kterou má Právo k dispozici, je běžné nadřazené chování muže, přehnaná žárlivost, zavírání žen s dětmi doma, dokonce i odebrání dokladů.

„Po vylíčení, co prožili, tedy brutální zacházení ze strany  partnera, jsem ze své kompetence konzula rozhodl o poskytnutí ochrany celé rodině až do doby jejího co nejrychlejšího odletu z Mexika,“ popsal tehdejší konzul Jan Mráček.

Emočně poškozující a pro její osobnostní vývoj nevýhodné je její negativní ovlivňování členy rodiny proti otci
Marcela Landová, znalkyně

Po tajném ubytování v hotelu následovala cesta na letiště. „Před vstupem do celního prostoru se objevili rodinní příslušníci otce a snažili se rodině zabránit v odletu. Nechybělo mnoho k fyzickému incidentu a útoku na rodinu i na mě,“ líčil dramatické okamžiky konzul. Matce i dceři se podařilo dostat do tranzitního prostoru, ale ani tam nebyly ještě v bezpečí. Otec dítěte se tam i bez platné letenky dostal a snažil se cestu zarazit. Nakonec jej ale zpacifikovala ochranka letiště.

Nový život

Žena si v Česku našla nového partnera, vdala se a mají další děti. Podle úřadů se jedná o harmonickou rodinu bez problémů. Problémy začaly ve chvíli, kdy se objevil otec dívky a začal se soudně domáhat styku s ní.

Soudkyně Městského soudu v Brně Zuzana Grimmová pak za asistence znalkyně Marcely Landové rozhodla, že dívka bude nejprve trávit čas s otcem pod dohledem matky a po několika setkáních si ji bude moct vzít na celý víkend. „Kontakt s otcem v žádném případě dítě neohrožuje. Emočně poškozující a pro její osobnostní vývoj nevýhodné je její negativní ovlivňování členy rodiny proti otci,“ konstatovala znalkyně Landová s tím, že u dívky vidí rozvíjející se syndrom zavrženého rodiče.

Zvracela, musela odejít domů, po setkání s otcem omluvena kvůli psychickému vypětí
zpráva ze školy

Přestože i Ústavní soud rozhodl, že dvanáctileté dítě je dost staré na to, aby soudy přihlížely k jeho názoru, dívčin pohled na věc znalkyni ani soudkyni neovlivnil. „Nechci se s ním vídat, neznám ho a bojím se ho, chová se divně,“ tvrdila dívka.

Narušuje ji to, varuje psycholožka

„Nejsou zde žádné okolnosti, pro které by se s dcerou nemohl stýkat, a je v zájmu nezletilé, aby si vytvořila vazby na svého biologického otce,“ stojí přesto v rozsudku. Ideální stav načrtnutý rozsudkem ale v praxi vypadal jinak. Podle zprávy ze školy se u kamarádské a oblíbené dívky, premiantky třídy, projevila před stykem s otcem změna chování.

„Zvracela, musela odejít domů, po setkání s otcem omluvena kvůli psychickému vypětí. Návštěvy tatínka jí zjevně neprospívají, dělo se to i při další schůzce. Při osobní komunikaci říkala, že se s ním nechce vídat, prosila o pomoc,“ napsala škola do své zprávy.

„Jednoznačně odmítá styky s vlastním otcem, významně frust­račně zpracovává soudně nařízený styk s biologickým otcem po 12 letech, dochází u ní k rozvoji úzkostné poruchy v návaznosti na vypjaté emoční situace, cítí se bezmocná. Narušuje to její duševní i společenský stav a její další psychosociální vývoj,“ varovala psycholožka Ja­roslava Strmisková, která dívku vyšetřovala.

Podle informací Práva se ale situace možná vyřeší „sama“. Otec totiž na posledních pár schůzek vůbec nedorazil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků