Hlavní obsah

Motorkáři ničí vzácný brdský prales, hlídky nikde

Bezohlední motorkáři už několik let ničí cennou přírodní památku nedaleko Prahy, původní prales Kuchyňka na hřebenech Brd. Tamní terén využívají jako tréninkovou a adrenalinovou trasu, ačkoliv je zakázaný vjezd i v okolí rezervace. Místní policie o problému ví, ale zatím se jí nepodařilo situaci vyřešit. Lesy vlastní Colloredo-Mansfeldové a jejich správce Josef Myslivec na to policisty opakovaně upozorňoval.

Motorkáři ničí vzácný brdský prales, hlídky nikde

"Samozřejmě si tam jezdí, jak chtějí, bez poznávacích značek a na terénních motorkách nebo čtyřkolkách. Máme s nimi problémy už dlouho, ale jsme proti nim stále bezmocní. Jednou mi jeden z nich řekl, že tady musí jezdit, protože už je mu země malá," řekl.

Podobně to ale vypadá i v jiných koutech České republiky. Řádění motorkářů nezůstávají ušetřeny ani části Šumavy, Krkonoš nebo Labských pískovců. "Ano, motorkáři v národních parcích způsobují erozi půdy, plaší zvěř, ničí vzácná stanoviště rostlin a podobně. Strážní služba parků se to snaží řešit, bohužel proti jejich strojům nemá většinou šanci, a navíc se je kvůli chybějícím nebo zakrytým značkám nedaří ani identifikovat," potvrdila Právu Eva Veverková z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Ohrožovali i turisty

Motorkáři však představují velké riziko i pro pěší turisty, kteří místa hojně navštěvují především o víkendech. Jedna z turistek Právu popsala svůj zážitek z poslední doby, kdy se vydala se svým partnerem, který pracuje jako policista, na túru do brdských lesů.

Kvůli dvěma motorkářům uprostřed státní přírodní rezervace prý musela i s přítelem uskakovat do houští. Když se bránili a volali na ně, aby toho nechali, začali prý být ještě agresivnější.

"Dokonce vyhrožovali, že jestli partner nebude mlčet, špatně v těch hlubokých lesích daleko od lidí skončí. Zmizeli, teprve když vytáhl pistoli a vystřelil do vzduchu. Zůstaly po nich v zemi hluboké rýhy od terénních pneumatik," dodala turistka.

Také Jana Kovaříková z Prahy viděla ničení jedné z nejzachovalejších částí přírody ve středních Čechách na vlastní oči. "Nechápu, proč se s tím nic nedělá. Trampové jsou honěni lesníky a ochranáři po lesích jako banderovci za to, že si někde u potoka jednou za čas rozdělají malý oheň, ale že se tady dlouhodobě plundruje území s teoreticky nejpřísnější ochranou, to nikoho nezajímá," řekla.

Slibují posílení hlídek v lesích

Zástupce ředitele příbramské policie René Peták Právu potvrdil, že tamní policie není příliš úspěšná. Přičítá to nedostatku lidí i prostředků. "Na oblast Kuchyňky zaměříme pozornost. Nevylučuji, že o víkendech a během bezpečnostních akcí bychom tam naveleli stabilní hlídky s vybavením schopným zastavit i ty motorkáře, kteří by chtěli ujíždět," slíbil Peták.

Podle Veverkové je vjíždění do národních parků, chráněných území a vůbec do lesů po lesních cestách v rozporu se stávajícím zákonem o ochraně přírody a zákonem o lesích. "Proto v tomto směru není nutné přijímat novou legislativu. Spíše je třeba využít stávající zákony a zaměřit se na jejich vymáhání. Výhledově bude zapotřebí posílit strážní službu v národních parcích. Významnou úlohu by v ochraně proti bezohledným jezdcům měla také začít hrát policie," zdůraznila Veverková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků