Hlavní obsah
Metro Anděl Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Mladík se přiznal, že strčil do muže, kterého pak zabilo metro

Z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti obvinila pražská policie 16letého chlapce kvůli lednovému incidentu v metru. Mladík se policii přiznal, že strčil na nástupišti do muže, se kterým měl předtím na eskalátoru slovní konflikt. Napadený podle vyšetřovatelů doklopýtal na hranu nástupiště, kde ho pak smrtelně zasáhlo přijíždějící metro.

Metro Anděl Foto: Pavel Jaňurek, Novinky
Mladík se přiznal, že strčil do muže, kterého pak zabilo metro

Muž středního věku zahynul pod přijíždějící soupravou metra 23. ledna večer. Policie v souvislosti s incidentem vzápětí obvinila dva lidi, s odkazem na věk obviněných však nechtěla uvést jakékoliv další informace, a to ani právní kvalifikaci skutku. Nepotvrdila dříve ani svědectví některých cestujících, že muže do kolejiště někdo shodil.

O vývoji v případu informovala v pondělí ČTK s odkazem na zdroj blízký vyšetřování. Podle zdroje se mladík přiznal ke strčení do muže, podle vlastních slov ho ale nechtěl usmrtit nebo zranit.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování předcházela tragédii hádka a strkanice na pojízdných schodech. Procházející muž vyzval přítomnou mládež, aby mu uhnula z cesty. Dva chlapci - šestnáctiletý a jeho o rok mladší kamarád - ho údajně následně slovně i fyzicky napadli. Mladší z hochů dal muži pohlavek a shodil ho na zem. Oba mladiství za to čelí obvinění z výtržnictví.

Na Andělu spadl člověk do kolejiště metra (23. ledna 2020).

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Starší z chlapců pak muže dostihl na nástupišti ve směru na Zličín a znovu na něj zaútočil. Uchopil ho do „kravaty” a podle kriminalistů jej prudce postrčil směrem ke kolejišti. Muž doklopýtal až ke hraně nástupiště, přepadl a srazila ho přijíždějící souprava.

Mladík své počínání vysvětlil tím, že muž předtím na eskalátoru vulgárně nadával jeho kamarádce a strčil do ní, a proto si od něj chtěl vymoci omluvu.

Obvodní soud pro Prahu 5 původně poslal chlapce po zadržení do vazby, a to kvůli obavám, aby neovlivňoval svědky nebo aby trestnou činnost nezopakoval. Chlapec si však proti rozhodnutí podal stížnost, které Městský soud v Praze 20. února vyhověl a mladíka propustil na svobodu.

Ohledně obavy z ovlivňování svědků poukázal městský soud na to, že skutek zaznamenaly kamery, čehož si je obviněný vědom. Soudci upozornili také na to, že se chlapec přiznal a že nad činem vyjádřil lítost. Soud se neobává ani toho, že by mladík obdobný skutek spáchal znovu. Doposud totiž nebyl trestaný a podle soudu nelze v tuto chvíli dovodit, že nezvládá své emoce a je agresivní.

Dospělému by za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti hrozilo osm až 16 let vězení. U mladistvých se trestní sazby obecně snižují na polovinu, přičemž ale horní hranice sazby nesmí převyšovat pět let a spodní hranice rok odnětí svobody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků