Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Místo bezpečnostních dveří montovali seniorům obyčejné, tvrdí obžaloba

Máte staré dveře, které neodpovídají současným normám a neochrání vás ani před zloději. Potřebujete nové s bezpečnostním kováním a odolné proti požáru. Tak měla podle státní zástupkyně přesvědčit k výměně dveří dvojice mužů několik seniorů z různých částí republiky. Ti se sice nových dveří dočkali, ale byly obyčejné za zlomek ceny těch slibovaných, které ve skutečnosti zaplatili.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Místo bezpečnostních dveří montovali seniorům obyčejné, tvrdí obžaloba

Jednatel firmy specializující se na prodej a montáž bezpečnostních a ohnivzdorných dveří Vladimír Prayer (48) a jeho o deset let mladší spolupracovník Zdeněk Sýkora v úterý usedli na lavici obžalovaných u klatovského okresního soudu. Za trestné činy podvodu, útisku a porušování domovní svobody jim hrozí až pět let vězení.

„Oba obžalovaní vinu odmítli,“ řekl předseda senátu Jaromír Veselý. Sýkora se hájí tím, že dveře pouze montoval. Prayer zase tvrdil, že dveře dodával člověku s ruským jménem, který je lidem nabízel a pak je kasíroval. Policii se ho ale vypátrat nepodařilo, podle žalobkyně je otázkou, jestli vůbec existuje.

Ze spisu vyplývá, že obžalovaní měli oklamat sedm důchodců a způsobit jim škodu okolo sto tisíc korun. Všechny případy jsou z roku 2017.

„Poškozeným tvrdili, že stávající vstupní dveře do jejich bytů jsou z hlediska bezpečnosti a současných předpisů nevyhovující a je zapotřebí je vyměnit za kvalitní, které splňují všechny parametry. Když uživatele bytu k výměně přesvědčili, namontovali jim jednoduché interiérové dveře, přičemž si za ně nechali zaplatit několikanásobek jejich ceny,“ stojí v obžalobě.

Dveře bez řečí vyměnili 

Obviněná dvojice si měla záměrně vybírat lidi v pokročilém věku. Přesvědčit je o nutnosti montáže nových dveří v ceně okolo 15 tisíc nebyl problém a rozdíl v kvalitě nepoznali. Byla mezi nimi například i 94letá žena. Když se senioři přece jen trochu vzpírali, obžalovaní jim měli tvrdit, že jde o rozhodnutí správce domu a že dveře budou měnit všem plošně.

Ze znaleckých posudků vyplynulo, že dveře vydávané za bezpečnostní a odolné proti požáru byly ve skutečnosti běžné ze sololitu za cenu v řádu stovek korun.

„Říkala jsem jim, že žádné nové dveře nechci. Oni mi na to odpověděli, že to mění postupně všem v celém domě. Snažila jsem se dovolat synovi, ale nebral mi telefon. Mezitím už se dali do práce. Když skončili, chtěli po mě deset tisíc korun a dva tisíce za dopravu. Když jsem se jich ptala, jestli jim mám něco podepsat, tak zavrtěli hlavou a odešli, aniž by mi nechali nějaký doklad,“ řekla Právu jedna z podvedených seniorek.

Oba obžalované senioři poznali při srovnávací identifikaci. Kromě toho je usvědčují i otisky prstů na dveřích a záběry z městských kamer. Podle údajů z obchodního rejstříku založil Vladimír Prayer svoji firmu v roce 2009. Z účetnictví zveřejněného ve sbírce listin jen za roky 2014, 2015 a 2017 vyplývá, že během těchto tří let prodělala. Největší ztrátu vykázala právě za rok 2017, a to bezmála 2,5 milionu korun.

Soud bude pokračovat výslechy svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků